×

Kontrowersyjne zmiany w 500+. Przerażona Beata Szydło apeluje

Zmiany w wypłacaniu 500+ są coraz bardziej realne. Pomimo zapewnień partii rządzącej o utrzymaniu dotychczasowej formy programu 500+, pojawiają się głosy mówiące o tym, że wkrótce sporo może się zmienić. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz nie pozostawia złudzeń.

Zmiany w wypłacaniu 500+

W wywiadzie dla Wirtualnej Polski Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że już niedługo w programie rodzina 500+ mogą zajść istotne zmiany. Rząd rozważa odejście od dotychczasowej formy wypłaty świadczenia. Oznacza to, że beneficjenci nie będą otrzymywali już gotówki lecz bony. Okazuje się, że inspiracją do wprowadzenia takiego rozwiązania była procedura wykorzystywana w przypadku Polskiego Bonu Turystycznego. Minister Emiliewicz uzasadnia ten pomysł słowami:

Rząd jest zachwycony funkcjonowaniem bonu turystycznego i już rozważa możliwość wypłacania w ten sposób również innych świadczeń. Daje to gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca.

Program rodzina 500+ działa w Polsce od 2016 roku. Świadczenie wypłacane jest każdego miesiąca na wszystkie dzieci w rodzinie. Zgodnie z założeniami bon 500+ ma na celu wsparcie procesu wychowywania dzieci. Pieniądze mają stanowić finansowe odciążenie rodziny oraz zachęcić ludzi do posiadania większej liczby dzieci. Nowa forma wypłacania 500+ mogłaby zagwarantować, że pieniądze rzeczywiście są wydawane na dzieci, a nie na spełnianie zachcianek rodziców.

Beata Szydło protestuje

Była premier jest przeciwna zmianom w sposobie wypłacania świadczenia 500+. W dość mocnych słowach odniosła się do tego pomysłu na swoim profilu na Twitterze. Polityk uważa, że 500+ powinno być wypłacane w takiej formie jak dotychczas.

Warto przypomnieć, że to właśnie w czasie rządów Beaty Szydło wprowadzono program rodzina 500+. Rząd niejednokrotnie zapewniał, że świadczenie nie będzie ulegało modyfikacjom. Tymczasem, regularnie z Sejmu napływają informacje o propozycjach zmian w programie. O tym, że nowe rozwiązania są całkiem realne mówiła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska:

To jest wielki, nowy proces, który dokonał się w ramach działań wymuszonych przez COVID-19. Ten kierunek mamy zamiar wykorzystać w szerokim zastosowaniu do naszych działań (…) Możemy patrzeć także z punktu widzenia innych świadczeń realizowanych przez państwo. Pracujemy nad tym, monitoring bonu turystycznego zostanie wykorzystany. Będzie to też wzmocnienie naszego PUE, myślę, że będziemy przechodzić w większości na obsługę przez internet.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij