×

Beata Szydło Beata Szydło

  BIO

 • Pseudonim: Broszka
 • Data urodzenia: 15 kwietnia, 1963
 • Miejsce urodzenia: Oświęcim
 • Wykształcenie:

  Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu.

  Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie studiowała etnografię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym.

  W latach 1989–1995 była doktorantką na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ.

  W 1997 roku ukończyła studia podyplomowe dla menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a w 2001 r. na Akademii Ekonomicznej w Krakowie zarządzanie samorządem terytorialnym w Unii Europejskiej.

 • Występy w TV:

  W wielu programach publicystycznych i informacyjnych.

 • Partia polityczna: PiS
 • Ciekawostki:

  1. Za programowy priorytet swojego gabinetu Beata Szydło uznała tzw. projekt „500+”.

  2. Otrzymała nagrodę „Specjalny Polski Kompas 2016”, a także została wyróżniona nagrodą „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie” Ruchu Światło-Życie, oraz tytułem „Człowieka Roku” Forum Ekonomicznego w Krynicy.

  3. Mandat europosła zdobyła uzyskując najwyższy wynik w skali kraju – ponad 500 tys. głosów.

Beata Szydło (z domu Kusińska) urodziła się 15 kwietnia 1963 r. w Oświęcimiu. Jest politykiem i samorządowcem, posłanką na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceprezesem Rady Ministrów i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Beata Szydło - skąd pochodzi?

Pochodzi z Przecieszyna w gminie Brzeszcze. Jest córką Zygmunta (górnika) i Wiktorii, pracownicy opieki społecznej.

Po studiach pracowała jako asystent w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, następnie kierowała działem merytorycznym w Libiąskim Centrum Kultury.

W latach 1997–1998 była dyrektorem ośrodka kultury w Brzeszczach.

Działalność polityczna Beaty Szydło do 2015 roku

W latach 1998-2005 była burmistrzem Brzeszcza. Pełniła także funkcję radnej powiatu oświęcimskiego (1998–2002). Ponadto, w 2004 roku została wiceprezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Brzeszcze.

Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpiła w 2005 roku i została wybrana na posła V kadencji z najlepszym wynikiem w okręgu chrzanowskim. W Sejmie zasiadała w Komisji Gospodarki i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

W wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz drugi uzyskała mandat poselski, a trzy lata później została wiceprezesem PiS. Wybrano ją również w wyborach do Sejmu w 2011 r. Podczas VI i VII kadencji Sejmu zasiadała w Komisji Finansów Publicznych, pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego.

W 2015 roku kierowała sztabem wyborczym Andrzeja Dudy, który wygrał wybory prezydenckie.

Kariera Szydło w rządzie

13 listopada 2015 r. prezydent RP Andrzej Duda desygnował Beatę Szydło na urząd prezesa Rady Ministrów.

Jednak 8 grudnia 2017 roku złożyła rezygnację z tej funkcji, a prezydent przyjął dymisję jej gabinetu. Trzy dni później Beata Szydło zakończyła urzędowanie, a funkcję premiera objął Mateusz Morawiecki.

Sama objęła stanowisko wiceprezesa Rady Ministrów i została przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

W 2019 roku uzyskała mandat do Parlamentu Europejskiego.

Beata Szydło prywatnie

W 1987 roku wyszła za mąż za Edwarda Szydło. Mają dwóch synów – Tymoteusza (księdza w diecezji bielsko-żywieckiej) i Błażeja.

Lubi jeździć na nartach i wędrować po górach, a wakacje spędza nad polskim morzem. Dużo czyta, ale również chętnie gra na komputerze oraz w scrabble.

zamknij