×

Teraz o wiele szybciej stracisz prawo jazdy! Ogromne zmiany w przepisach

Jeśli notorycznie łamiesz przepisy ruchu drogowego, musisz mieć się na baczności. W najbliższym czasie czekają nas bowiem spore zmiany w przepisach dla kierowców. W związku z tym znacznie łatwiej będzie stracić prawo jazdy. Wynika to z faktu, że zostanie podwyższona liczba punktów karnych za niektóre wykroczenia. Ponadto w życie wejdą inne istotne zmiany, o których musisz wiedzieć.

Zmiany w przepisach dla kierowców

Już od 17 września 2022 roku czekają nas znaczące zmiany w przepisach dla kierowców. Sprawią one, że zdecydowanie łatwiej będzie o utratę prawa jazdy. Dla przykładu obecnie maksymalna ilość punków karnych za jedno wykroczenie wynosi 10. Kiedy w życie wejdą zmiany, maksymalna ilość zwiększy się do 15 punktów. 

Od 17 września 2022 roku 15 punktów karnych otrzymamy za najbardziej niebezpieczne zachowania. Zaliczamy do nich:

– nieustąpienie, wbrew obowiązkowi, pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście,

– nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,

– wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem,

– omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,

– naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu: na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

zmiany-w-przepisach-dla-kierowcow
Wikimedia Commons

Zmiany w punktach karnych za przekroczenie prędkości

Ponadto od 17 września 2022 roku zmienią się zasady przydzielania punktów karnych za przekroczenie prędkości:

o 11–15 km/h będą 3 pkt karne (dziś 2 pkt karne),
o 16–20 km/h – 3 pkt karne (dziś 2 pkt karne),
o 21–25 km/h - 6 pkt karnych (dziś 4 pkt karne),
o 26–30 km/h - 6 pkt karnych (dziś 4 pkt karne),
o 31–40 km/h - 10 pkt karnych (dziś 6 pkt karnych),
o 41–50 km/h - 13 pkt karnych (dziś 8 pkt karnych),
o 51–60 km/h - 15 pkt pkt karnych (dziś 10 pkt karnych),
o 61–70 km/h - 15 pkt pkt karnych (10 pkt karnych),
o 71 km/h i więcej - 15 pkt pkt karnych (10 pkt karnych).

W związku z tym „skompletowanie” 24 punktów karnych, które skutkują utratą prawa jazdy, będzie zdecydowanie łatwiejsze. Pamiętajmy przy tym, że osoby posiadające uprawnienia krócej niż rok tracą uprawnienia do prowadzenia pojazdu mając na swoim koncie 20 punktów. W sytuacji gdy prawo jazdy zostanie nam, musimy ponownie przejść egzamin państwowy.

Zmiany w przepisach dla kierowców
Flickr

Brak kursów, które pozwoliłyby likwidować punkty karne

Na dzień dzisiejszy wciąż można odbyć specjalny kurs, który pozwala zlikwidować zgromadzone na koncie punkty karne. Od 17 września 2022 roku nie będzie już możliwości likwidacji punktów karnych. Najbliższe dni przyniosą zatem ostatnie tego typu kursy. Jeśli więc jeszcze się nie zapisałeś, a chciałbyś wyczyścić swoje konto punktowe, lepiej się pośpiesz, bo w niektórych WORD-ach nie ma już wolnych miejsc.

Na uwagę zasługuje również fakt, że punkty karne będą anulowane po upływie dwóch lat, licząc od momentu uiszczenia mandatu – nie od momentu popełnienia wykroczenia, jak miało to miejsce wcześniej.

Źródła: www.msn.com
Fotografie: Wikimedia Commons (miniatura wpisu), www.flickr.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij