×

Arnold Schwarzenegger Arnold Schwarzenegger

  BIO

 • Pseudonim: Arnie
 • Data urodzenia: 30 lipca, 1947
 • Miejsce urodzenia: Thal (Styria), Austria
 • Wykształcenie:

  Pobierał lekcje angielskiego w Santa Monica College w Santa Monica w Kalifornii.

  Na University of Wisconsin-Superior zrobił korespondencyjny kurs z biznesu i międzynarodowej ekonomii, po którym w 1979 r. otrzymał licencjat.

  Uczęszczał też na zajęcia UCLA Extension.

 • Rodzeństwo:

  Wychowywał się ze starszym, przyrodnim bratem Meinhardem, który w 1971 roku zginął w wypadku samochodowym.

 • Wzrost: 188 cm
 • Ciekawostki:

  1. Ojciec Arnolda szczególnymi względami darzył pasierba, a nie własnego syna. Skłonność do faworyzowania Meinharda wynikała z nieuzasadnionego podejrzenia, że Arnie nie jest jego dzieckiem.

  2. Gdy odbywał roczną służbę w austriackiej armii (obowiązkową dla osiemnastoletnich mężczyzn), opuścił szkolenie, aby wziąć udział w konkursie kulturystycznym. Przez tzw. bezprawną nieobecność spędził tydzień w wojskowym więzieniu.

  3. Arnold Sports Festival, uważany za drugie najważniejsze wydarzenie kulturystyczne, nosi jego imię.

  4. Przyznał się do stosowania środków dopingujących i używania poprawiających wydajność sterydów anabolicznych podczas, gdy były legalne. Pomagały mu w utrzymaniu masy mięśniowej podczas ścisłej diety w ramach przygotowań do konkursu.

  5. Jego gaża za rolę w trzeciej części „Terminatora” wyniosła 30 milionów dolarów.

  6. Wystąpił w teledyskach Guns N’ Roses – „You Could Be Mine”, AC/DC – „Big Gun” i Bon Jovi – „Say It Isn’t So”.

  7. Udało mu się kupić samolot za 147 milionów dolarów.

Arnold Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – austriacko-amerykański aktor, filmowiec, biznesmen, filantrop, aktywista oraz były zawodowy kulturysta. Dwukrotnie pełnił funkcję gubernatora Kalifornii w latach 2003–2011.

Dzieciństwo Arnolda Schwarzeneggera

Urodził się w wiosce Thal na przedmieściach Grazu w Austrii jako syn Aurelii i Gustava Schwarzeneggera, komendanta policji. Rodzice byli bardzo religijni, ale również bardzo surowi.

Uprawiał kilka dyscyplin sportowych, częściowo wymuszonych przez ojca, który chciał, by Arnold został policjantem. W 1960 podniósł swoją pierwszą sztangę, a w wieku 14 lat postanowił zająć się kulturystyką.

Schwarzenegger i jego kariera kulturystyczna

W 1966 r. w wieku 19 lat zdobył tytuł Mr. Europe, a rok później tytuł Mr. Universe. Arnold Schwarzenegger wygrał również siedem razy konkurs Mr. Olympia, pozostając wybitną postacią w kulturystyce i pisząc wiele książek oraz artykułów na temat tego sportu.

Jego muskulatura (wzrost 188 cm, waga 115 kg, obwód bicepsa 56 cm, obwód klatki piersiowej 155 cm, obwód w pasie 86 cm) w opinii wielu osób zapewniła mu tytuł „kulturysty wszech czasów”.

Kariera aktorska kulturysty

Arnold Schwarzenegger zadebiutował w 1969 r. w roli Herkulesa w komedii przygodowej "Herkules w Nowym Jorku". Później zagrał m.in. w filmach: "Długie pożegnanie", "Niedosyt", "Łowcy rupieci", "Conan Barbarzyńca", "Commando", "Predator", "Uciekinier", "Junior", "Bliźniacy", "Gliniarz w przedszkolu", "Pamięć absolutna".

Zyskał światową sławę jako hollywoodzka ikona filmu akcji. Jednak największą popularność przyniosła mu tytułowa rola w dreszczowcu science-fiction "Terminator" z 1984 r., co zapewniło mu kontynuacje: "Terminator 2: Dzień sądu" oraz "Terminator 3: Bunt maszyn", po którym zawiesił karierę aktorską. Został bowiem gubernatorem Kalifornii.

Do aktorstwa wrócił w 2011 roku. Zagrał w "Niezniszczalnych 2", a także w filmach "Plan ucieczki" oraz "Terminator: Genisys"

Schwarzenegger w polityce

Aktor jest członkiem Partii Republikańskiej. Popiera wolny rynek, jednak w kwestiach obyczajowych wykazuje bardziej liberalne podejście.

Karierę polityczną rozpoczął w latach 90. jako przewodniczący prezydenckiej rady do spraw kultury fizycznej i sportu za prezydentury George’a Busha Seniora oraz później stanowej rady w Kalifornii za gubernatora Petera Wilsona.

W 2003 roku wygrał wybory na gubernatora stanu Kalifornia. Arnold Schwarzenegger zmniejszył wtedy podatki i ograniczył przywileje socjalne, zmniejszając koszty prowadzenia biznesu. Trzy lata później ponownie wygrał wybory.

Od dnia rozpoczęcia sprawowania urzędu nie ułaskawił żadnego skazańca (w tym czasie wykonano trzy wyroki śmierci).

Arnold Schwarzenegger i Maria Shriver

Chociaż do Stanów Zjednoczonych przyjechał w 1968 roku, obywatelstwo amerykańskie otrzymał dopiero 15 lat później.

W 1986 r. wziął ślub z Marią Shriver, siostrzenicą prezydenta Johna F. Kennedy’ego i córką kandydata Partii Demokratycznej na stanowisko wiceprezydenta i byłego ambasadora Stanów Zjednoczonych we Francji Sargenta Shrivera.

Mają czworo dzieci: Katherine Schwarzenegger (ur. 1989), Christina Schwarzenegger (ur. 1991 r.), Patrick Schwarzenegger (ur. 1993 r.), Christopher Schwarzenegger (ur. 1997 r.).

Schwarzeneggerowie rozstali się w 2011 r. po tym, jak Arnold przyznał się do tego, że miał romans, z którego w 1997 r. urodził mu się syn Joseph Baena.