×

Każdy kierowca mus wymienić prawo jazdy! Padły konkretne daty

Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Informacje zostały potwierdzone. Właściciele bezterminowych praw jazdy będą musieli wymienić dokument. Daty, kiedy można będzie to zrobić, zostały zaplanowane. Co to oznacza dla kierowców? Po pierwsze koniec bezterminowości dokumentu. Po drugie kolejny wydatek. Jedna rzecz pozostaje niezmienna. Bezterminowe pozostają uprawnienia.

Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Każdy kierowca musi je wymienić.

Nie da się obejść przepisów. Każdy kierujący będzie musiał wymienić prawo jazdy. Również Ci, którzy posiadają prawo jazdy bezterminowe. Szczególnie, że bezterminowość ich dokumentów już niebawem stanie się wyłącznie pozorna. Z czego to wynika? Choćby z momentu, kiedy  19 stycznia 2013 roku w Polsce zniknęło bezterminowe prawo jazdy. Od tego dnia dokumenty są wydawane na maksymalnie 15 lat. Dlatego po upływie tego czas konieczna jest wymiana. Jednak jest też dobra wiadomość. Część wcześniej nadanych uprawnień ma jednak charakter bezterminowy. To oznacza, że w praktyce nie wygasają.

Jeszcze do niedawna kierowcy nie mieli obowiązku wymiany dokumenty. Ma się to zmienić. A, bezterminowe prawo jazdy już niedługo zniknie. Wymiana dokumentów na terminowe została zaplanowana w latach od 2028 do 2033. Co jeszcze wynika z tego rozporządzenia? Po pierwsze, jak wspomnieliśmy nie będzie bezterminowego prawa jazdy, a każdy dokumenty otrzyma ważność na 15 lat. Po drugie wymiana prawa jazdy choć jest wymuszona, nadal będzie płatna. Kierujący będzie musiał zapłacić 100 zł w wydziale komunikacji. A na tym wydatek się nie kończy. Bo konieczne jest też zrobienie aktualnych zdjęć za jakieś 30-50 zł.

Pixabay

Pixabay

Co jeśli kierowca nie wymieni prawa jazdy?

Z pewnością znajdą się tacy kierowcy, którzy za wszelką cenę będą chcieli obejść przepis i nie wymieniać bezterminowego prawa jazdy. I nie wymienią go do ustalonego 2033r. Jednak działając w ten sposób, nabawią się niemałych problemów. Dlaczego? Ponieważ po roku 2033 bezterminowe prawa jazdy stracą ważność z mocy ustawy. Co dla kierowcy posiadającego taki dokument będzie oznaczać to, że po zatrzymaniu do kontroli drogowej będzie traktowany jak osoba bez uprawnień. W efekcie będzie musiał zapłacić do 30 tys. zł grzywny i otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Są też dobre wiadomości z zaistniałej sytuacji. Pierwsza to taka, że  bezterminowy charakter traci tylko dokument, a nie uprawnienia. Dlatego uprawnienia z uwagi na posiadanie bezterminowego orzeczenia lekarskiego, (które było podstawą wydania takiego prawa jazdy) nie zmienia się. Oznacza to, że jedynie co 15 lat konieczne będzie dostarczenie zdjęć i opłacenie wymiany dokumentu. Kierujący nie musi dostarczać nowego zaświadczenia lekarskiego. A dla kierowcy to oszczędność 200 zł.

Druga z dobrych wiadomości jest taka, że wymiana prawa jazdy co 15 lat sprawi, że policjanci w czasie kontroli drogowej nie będą mieli problemu z identyfikacją kierującego. Szczególnie, że zdjęcie będzie w miarę aktualne, przez co funkcjonariusze bez problemu potwierdzą, że za kierownicą siedzi osoba, które de facto uprawnienia do kierowania posiada.

Fotografie: Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Może Cię zainteresować