×

Rząd wprowadza kolejne 500+! Ustawa jest już w Sejmie

Rząd wprowadza 500+ dla małżeństw! Do Sejmu trafiła nowa petycja obywatelska, która zakłada wypłatę 500 zł małżeństwom z 50-letnim stażem. Jak podaje Gazeta Wyborcza, projekt może ruszyć jeszcze w tym roku. Jeden z posłów Pis zaproponował, aby dodatkowe świadczenia były wypłacane tylko dzietnym parom. Eksperci już krytykują cały pomysł.

Rząd wprowadza 500+ dla małżeństw, czy dla wszystkich?

Co ciekawe, na pomysł wprowadzenia tego typu socjalu nie wpadli rządzący, a obywatele. Już kilka miesięcy temu mówiło się w sieci o tym pomyśle, jednak dopiero teraz projekt ustawy trafił do Sejmu. Parlamentarzyści są zgodni, że może on pomóc w zmniejszeniu skali rozwodów. Czy słusznie? Eksperci są podzieleni i już krytykują pomysł rządu. Jeden z posłów partii rządzącej chciałby ograniczyć ustawę, jedynie do tych małżeństw, które nie tylko posiadają 50-letni staż małżeństwa, ale i dzieci. Dla polityków 500+ dla małżeństw ma być nagrodą za wieloletnie pożycie. Dodatkowych pieniędzy nie dostałyby pary, które nie doczekały się potomstwa oraz te, które żyły na tzw. kocią łapę. Jak wspomniany polityk komentuje w Gazecie Wyborczej:

Zważywszy na to, że już co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, taka dodatkowa gratyfikacja byłaby jasnym sygnałem, że wspieramy w Polsce małżeństwa

Zapowiedział również, że „będzie namawiał kolegów z partii do głosowania za nowym świadczeniem”. Jak dodaje:

Oczywiście pozostaje kwestia pieniędzy. Dlatego moim zdaniem musimy się zastanowić, czy to ma być świadczenie wypłacane co miesiąc, czy raz w roku. A także czy pomoc ma być kierowana do wszystkich małżeństw, czy tylko do tych, które wychowały dzieci.

Eksperci krytykują: pomoc finansowa, czy utrzymywanie małżeństw na siłę?

Autorzy projektu 500+ dla małżeństw odpierają krytykę, jakoby projekt miał na celu na siłę utrzymać małżeństwa, a bardziej pomoc tym wiekowym już małżonkom, którzy wymagają stałej opieki. Jak czytamy w GW:

Oczywiście oficjalnie wcale nie chodzi o poparcie, a o pomoc obywatelom. Starość obarczona jest wieloma problemami, dofinansowanie małżeństw byłoby więc nie tylko ich uhonorowaniem, ale też pomocą w codziennych trudach. – Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich – argumentują autorzy projektu.

Uzasadniają też, że wniosek obywatelski, który był wcześniej w kancelarii prezydenckiej, ma też pomóc w fatalnej sytuacji obecnych i przyszłych emerytów. Szczególnie dla tych, którym świadczenia typu „trzynastki” i „czternastki” mogą okazać się niewystarczającym zastrzykiem pieniędzy dla domowego budżetu. Wspominają też, że pogarszający się stan zdrowia polskich seniorów pochłania coraz więcej miesięcznych środków przeznaczonych na życie.

Fotografie: Pinterest, Canva

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij