×

Wypłaty bonów turystycznych. Kiedy będzie można otrzymać dodatkowe 500+?

Wypłaty bonów turystycznych. Już niebawem pierwsi beneficjenci będą mogli wyjechać na wakacje dzięki rządowemu wsparciu. Dlaczego bony są wypłacane w połowie wakacji?

Wypłaty bonów turystycznych

Znaczna część lata już minęła i wielu Polaków ma urlop za sobą. Osoby, które kwalifikują się do przyznania wsparcia finansowego w postaci bonu turystycznego na wakacje już nie mogą się doczekać ich przyznania. Oczekiwanie na wypłatę świadczenia trwa już dość długo i niektórzy mogą czuć się nieco zniechęceni.

Początkowo mówiło się o tym, że wsparcie na wakacje wyniesie aż 1 000 złotych. Z czasem kwota stopniowo topniała i dziś wynosi zaledwie 500 złotych. Na przestrzeni miesięcy zmieniała się także grupa potencjalnych beneficjentów. Na początku pieniądze mieli dostać wszyscy Polacy zarabiający nie więcej niż 150 procent pensji minimalnej. Przez pewien czas mówiło się nawet, że bonów 1000 plus nie będzie w ogóle.

Ostatecznie zdecydowano, że grono odbiorców będą stanowić wyłącznie rodziny z dziećmi, które pobierają już środki z programu rodzina 500+. Celem bonów turystycznych ma być zmniejszenie negatywnych skutków pandemii COVID-19 poprzez zachęcenie Polaków do korzystania z krajowej oferty turystycznej.

Kiedy ruszą wypłaty?

Polski Bon Turystyczny trafi do 2,4 mln rodzin i około 6 mln dzieci. Akcja będzie funkcjonować do 31 marca 2022 roku. Pieniądze z bonu można będzie wykorzystać wyłącznie na terenie Polski, korzystając z usług firm zarejestrowanych w Polskiej Izbie Turystyki.

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby włączyć się w program Polski Bon Turystyczny 23 lipca 2020 roku mogą rozpocząć rejestrację. Z kolei, rodzice zainteresowani pobieraniem świadczenia mogą się rejestrować dopiero od 31 lipca 2020 roku. Cały proces odbioru bonu odbędzie się za pomocą specjalnego systemu.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS za pośrednictwem portalu money.pl wyjaśnia szczegóły oraz opowiada, w jaki sposób będzie można wykorzystać 500 złotych dostępne w ramach bonu.

Bon to forma płatności elektronicznej, więc nie będzie wymieniany na gotówkę. W pierwszej kolejności pracujemy nad profilem dla uprawnionych na PUE. Tam będzie taka zakładka, gdzie trzeba będzie bon aktywować. Jeżeli wykonamy te proste czynności, to jedziemy na wakacje. Przyjeżdżamy do podmiotu turystycznego, okazujemy specjalny numer i kod autoryzacyjny, który przyjdzie SMS-em. Nie prowadzimy identyfikacji tych podmiotów, od tego jest Polska Organizacja Turystyczna. Te podmioty będą się logować na naszej platformie, ale weryfikacją zajmie się POT.

Polski Bon Turystyczny zacznie funkcjonować od 1 sierpnia tego roku.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować