×

Co dalej z 500 plus? Nie ma dobrych wieści dla rodzin pobierających świadczenie

Ostatnie miesiące wystawiają Polskę i budżet państwa na bardzo poważną próbę. Zaczęło się od pandemii, która mocno dała się we znaki polskiej gospodarce. Teraz doszła do tego inwazja Rosji na Ukrainę i wizja III wojny światowej. Wszystko to doprowadziło do szalejącej inflacji, co przekłada się również na realną wartość świadczeń społecznych. Co dalej z 500 plus? Czy w związku ze spadkiem wartości polskiego złotego czeka nas waloryzacja świadczenia? Jest odpowiedź.

Co dalej z 500 plus?

Program 500 plus wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i niewątpliwie przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej wielu polskich rodzin. Wówczas za 500 złotych można było kupić naprawdę sporo. Dziś po „pełnym po brzegi koszyku” pozostały już tylko wspomnienia. Szalejąca inflacja wręcz pożera świadczenie 500 plus, które jest coraz mniej warte. Co dalej z 500 plus?

co dalej z 500 plus
Flickr

Z pewnością wielu Polaków liczy na zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie. Rządzący wydali już oświadczenie w tej sprawie. Jak się okazuje, waloryzacji świadczeń w najbliższych miesiącach nie będzie.

W tym roku na pewno nie planujemy waloryzacji świadczeń „Rodzina 500 Plus”. Przede wszystkim planujemy rozszerzać wsparcie dla rodzin, zarówno to bezpośrednie finansowe, ale też na poziomie zmian w kodeksie pracy, które pomogą łączyć życie zawodowe z rodzinnym

– powiedziała minister rodziny i polityki społęcznej Marlena Maląg, cytowana przez money.pl.

co dalej z 500 plus
Pxhere

To niewątpliwie bardzo duży cios dla rodziców, którzy dzięki świadczeniu wiązali koniec z końcem. Wszystko jest coraz droższe, a eksperci zakładają, że będzie jeszcze drożej. Szacuje się, że na przełomie czerwca i kwietnia inflacja wyniesie nawet 10%.

Ile warte jest dziś świadczenie 500 plus?

Portal money.pl wyliczył, że świadczenie 500 plus jest obecnie warte 410,55 złotych. Dla porównania w grudniu 2020 roku jego wartość szacowana była na 450 złotych. Spadek jest więc drastyczny. Strach pomyśleć, ile będzie warte w grudniu bieżącego roku, o ile sytuacja na świecie nie zmieni się na lepsze.

500 plus wyłącznie dla pracujących? „Rodzin patologicznych nie można wspierać”.

Źródła: www.o2.pl, www.money.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij