×

1000 zł na dziecko! Komu przysługuje ta kwota?

1000 zł na dziecko w ramach polskiego bonu turystycznego: kto może otrzymać te pieniądze? Co zrobić, żeby móc skorzystać z bonu? Zostało już niewiele czasu…

1000 zł na dziecko

Bon turystyczny, inaczej zwany też bonem wakacyjnym, to 1000 zł na dziecko, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub 500 zł – na każde pozostałe, o ile nie ukończyło jeszcze 18. roku życia.

Podobnie jak w programie 'Rodzina 500 Plus’, bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą

– poinformowano w komunikacie na rządowej stronie.

Bon otrzymują rodzice, którzy zarejestrowali się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Co ważne, bon występuje w postaci 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na podany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Dobre wieści są takie, że dopłata do wakacyjnego wypoczynku nie wymaga składania wniosku. Wystarczy, że rodzic aktywuje bon, logując się swój profil na PUE ZUS w serwisie www.zus.pl. Po zalogowaniu wybieramy zakładkę „Ogólny” i przechodzimy do zakładki „Polski Bon Turystyczny”. Następnie klikamy w „Mój bon” i uzupełniamy aktualny e-mail oraz wpisujemy numer telefonu komórkowego.

Warto pamiętać, że rodzice nie mają możliwości wymiany bonu na gotówkę.

Tylko trzy miesiące

By bon wakacyjny nie przepadł, lepiej się pospieszyć, bo na jego realizację pozostało niewiele czasu. Bon można zrealizować tylko do 30 września 2022 roku, jedynie na terenie Polski! Ale możliwości i tak jest naprawdę sporo. Pieniądze można wykorzystać np., by opłacić nocleg, pobyt w hotelu lub gospodarstwie agroturystycznym, zapłacić za półkolonię i kolonię, obóz czy tzw. „zieloną szkołę”. Można je również przeznaczyć na imprezy turystyczne dla dzieci, realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego.

Rządowa strona wyjaśnia, co dokładnie oznacza „impreza turystyczna”.

Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji

– czytamy.

Przypomnijmy: bon turystyczny początkowo miał obowiązywać do końca marca 2022 r., jednak prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, dzięki której rodzice mają więcej czasu na wykorzystanie świadczenia.

Fotografie:

Może Cię zainteresować