×

Aż 3 miliony osób nie odebrały bonu na 500 zł. Wśród tych osób możesz być i Ty!

Tegoroczne ferie zimowe były inne niż zwykle. Stoki narciarskie pozostawały zamknięte. Nie można było korzystać z hoteli i planować długiego wypoczynku w górach czy nad morzem. To pokrzyżowało plany wielu rodzicom, odkładającym wykorzystanie bonów turystycznych „na potem”. Jak się okazuje, aż 3 mln bonów 500 plus nie zostało aktywowanych!

Bon na wakacje

Rodzice dzieci do 18 roku życia od 1 sierpnia 2020 roku mają możliwość aktywowania bonu turystycznego. Można to zrobić na platformie PUE. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł, ale dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności może otrzymać dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł.

Po aktywowaniu bonu rodzice otrzymują za pomocą wiadomości tekstowej lub adresu poczty elektronicznej unikalny 16-cyfrowy numer, który pokazuje się podczas rezerwacji lub przy zakwaterowaniu.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne na terenie Polski. Co ważne: jedynie w zarejestrowanych podmiotach, których listę można sprawdzić na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny miał być formą wsparcia nie tylko dla rodziców, ale i przedsiębiorców, którzy od wielu miesięcy próbują przetrwać i ratować swoje biznesy. Ale bon raczej im nie pomógł w przetrwaniu pandemii. Dlaczego?

3 mln bonów 500 plus do odebrania

Jak wynika z informacji, które przedstawił wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii, Andrzej Gut-Mostowy, w odpowiedzi na interpelację posłanki Hanny Gil-Piątek, stosunkowo niewielu rodziców zdecydowało się aktywować bon w czasie wakacji. A ci, którzy czekali na ferie zimowe, przeliczyli się…

Od startu programu Polski Bon Turystyczny minęło pół roku. Jak dotąd aktywowano ok. 25 proc., a więc 1,1 mln bonów. A to oznacza, że do wykorzystania nadal pozostało ok. 3 mln bonów turystycznych!

O ile jest to powód do niezadowolenia wśród przedsiębiorców, którzy liczyli, że dzięki bonom uda się im przetrwać czas epidemii i rządowych restrykcji, rodzice, którzy nie wykorzystali bonów, na razie nie mają powodów do zmartwień.

Bonem można płacić wielokrotnie aż do 31 marca 2022 roku, dopóki nie wyda się całego świadczenia.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować