×

Kto dostanie bon turystyczny 500 plus? Ważna informacja dla rodziców

Kto dostanie bon turystyczny 500 plus? Okazuje się, że nie wszystkim rodzicom będzie przysługiwało dodatkowe świadczenie. Są pewne haczyki. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę przy składaniu wniosków?

Bon turystyczny 500 plus

Polski bon turystyczny to świadczenie, które ma być impulsem dla polskiej branży turystycznej, która ucierpiała z powodu epidemii koronawirusa. Jednorazowy bon wynosi 500 zł i przysługuje każdemu dziecku, którego rodzice korzystają z programu 500 plus.

Kto otrzyma taki bon szerzej wyjaśniła prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS:

Bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Świadczenie w formie bonu będzie przysługiwać osobom pobierającym świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Bon turystyczny wynosi 500 złotych na każde dziecko oraz dodatkowo 500 złotych na dziecko niepełnosprawne.

Bon turystyczny będzie można wydać tylko na wybraną usługę turystyczną, taką jak na przykład nocleg czy przewodnik. Co ważne, świadczenie jest ważne do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze. W dodatku, co trzeba mocno podkreślić, obowiązuje wyłącznie na terenie Polski.

Kto dostanie bon turystyczny 500 plus?

Bon turystyczny podobnie jak inne świadczenia ma swoje „haczyki” i nie każdy może się o niego ubiegać. Dlatego warto się dobrze zorientować, czy będzie nam przysługiwać dodatkowe świadczenie.

Zebraliśmy dla was wszystkie zasady:

Pobierasz świadczenie 500 plus nie zapominaj o aktywacji bonu!

Bon turystyczny nie jest przyznawany tak od „ręki”. Należy go aktywować przez Internet na stronie PUE ZUS.

Aktywacja będzie możliwa już od 31 lipca!

Masz niepełnosprawne dziecko

Rodzicom niepełnosprawnych pociech pobierających 500 plus także przysługuje bon. Jednakże w tym wypadku otrzymują oni jego podwójną stawkę, czyli 1 000 zł.

Rejestrując się na PUE, trzeba będzie dołączyć specjalne oświadczenie, które potwierdza stan zdrowia oraz stopień niepełnosprawności dziecka. Zdjęcie takowego dokumentu trzeba dołączyć do wniosku na bon turystyczny.

Nie każde miejsce będzie egzekwować bon turystyczny

Program ma wspierać turystykę, która w wyniku pandemii mocno ucierpiała. Jednakże nie każdy przedsiębiorca będzie egzekwował bon turystyczny. Dlatego na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej znajdziemy listę firm, które przystąpiły do tego programu.

Jesteś po rozwodzie

Jeśli sprawujecie opiekę nad dzieckiem i macie pełnie praw wobec niego, to możecie wystąpić o bon turystyczny. W przypadku jeśli sąd zarządził o opiece naprzemiennej, to oboje rodziców musi wystąpić o bon. Wówczas każde z nich otrzyma 250 zł, co łącznie daje sumę 500 zł na dziecko.

Dzieci są w kraju, a rodzice pracujący za granicą

Osoby pracujące za granicą mogą mieć problem z uzyskaniem bonu turystycznego. Jeśli dzieci przebywają w Polsce, a wy pobieracie na nie zaświadczenia z innego kraju musicie złożyć wniosek o 500 plus. Inaczej nie będziecie mogli otrzymać bonu turystycznego.

Nawet jeśli wasz wniosek odnośnie dodatkowych pieniędzy na dziecko zostanie odrzucony to i tak zakwalifikujecie się do programu turystycznego.

Twoje dziecko kończy w tym roku 18 lat

Jeśli dopiero po 18 lipca dziecko, na które chciałeś się ubiegać o bon turystyczny skończyło 18 lat, świadczenie będzie ci przysługiwało.

Rodzicom spodziewającym się dziecka nie przysługuje bon

Jeśli spodziewacie się dziecka, to bon wam nie przysługuje. Jednakże gdy pojawi się na świecie i wystąpicie o 500 plus, otrzymacie także możliwość wystąpienia o bon turystyczny.

Co ważne, taka rejestracja będzie możliwa do 31 grudnia 2021 roku. Z kolei sam czek turystyczny będzie można wykorzystać do do 31 marca 2022 roku.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.fakt.pl, mojafirma.infor.pl, www.pot.gov.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować