×

Bon Turystyczny- komu przysługuje? Można otrzymać 250, 500, a nawet 1000 zł

Polski Bon Turystyczny to świadczenie, które ma zacząć obowiązywać jeszcze w te wakacje. Otrzyma go każde dziecko objęte programem 500 plus. Ale nie zawsze w tej samej wysokości.

Ile wyniesie bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny to program, w który bardzo zaangażował się prezydent Andrzej Duda. Jego projekt zakłada, że elektroniczny bon o wartości 500 złotych będzie wypłacany rodzinom, objętym programem 500 plus, w zależności od liczby dzieci. Będzie można go wykorzystać wyłącznie na terenie Polski na usługi turystyczne np. Nocleg czy wynajęcie przewodnika wycieczek. Nie będzie można zamienić go na gotówkę. Termin obowiązywania bonu turystycznego określono na 31 marca 2022 roku.

Nie każdy rodzic jednak otrzyma świadczenie w tej samej wysokości. Rodzice, którym sąd zasądził opiekę naprzemienną, dostaną dwa bony – każdy o wartości 250 zł dla każdego z rodziców. Rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzymają bon w wysokości 1000 złotych.

Polski Bon Turystyczny

Bon będzie wypłacany na każde dziecko, które w dzień po wejściu w życie ustawy nie ma ukończonych 18 lat. Obejmie także dzieci znajdujące się w rodzinach zastępczych i domach dziecka.

Nie wiadomo jeszcze, czy będzie wypłacany także rodzicom pracującym za granicą i nie objętym polskim programem 500 plus. Pierwotny projekt pomijał te rodziny. Senat wprowadził poprawkę rozszerzająca bon turystyczne również na nie, jednak  poprawka musi jeszcze przejść w Sejmie.

Bon turystyczny otrzymają również noworodki, jednak dopiero po tym, gdy ich rodzice złożą wniosek o 500 plus.

Trudno precyzyjnie określić, od kiedy będzie można skorzystać z bonu. Jeśli Sejm w tym tygodniu przegłosuje ustawę, która właśnie wróciła z Senatu z poprawkami, a prezydent ją podpisze, trzeba będzie jeszcze stworzyć system wypłat oraz rejestr firm, które będą akceptować Polski Bon Turystyczny jako środek płatniczy. Zapewnie nie uda się tego zorganizować wcześniej niż pod koniec lipca.

Źródła: www.fakt.pl, biznes.radiozet.pl

Może Cię zainteresować

zamknij