×

500 plus na wakacje? Prezydent Andrzej Duda zapowiada nowe bony turystyczne

500 plus na wakacje? Jak zapowiedział Andrzej Duda, w najbliższych dniach poznamy więcej szczegółów, ale prace nad projektem już trwają. „Może zostać uruchomiony już w te wakacje” – twierdzi prezydent. Mają na tym skorzystać nie tylko rodziny, ale i branża turystyczna.

Miało być 1000 zł na pracownika etatowego

W połowie maja rząd przedstawił koncepcję bonu turystycznego 1000 plus. Chodziło o to, by każdy etatowy pracownik, zarabiający poniżej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (czyli 5 tys. 200 zł), w tym roku otrzymał pieniądze, które wyda na wypoczynek w Polsce. Bon miał być przysłowiowym upieczeniem dwóch pieczeni na jednym ogniu – dzięki niemu polskie rodziny mogłyby wyjechać na wakacje, stymulując przy tym krajową turystykę.

Bon miał być w 90% finansowany z budżetu państwa, a w 10% przez pracodawcę. Na projekt z budżetu państwa przeznaczono by 7 miliardów złotych. Ale pomysł spotkał się z ostrą krytyką wielu środowisk, szczególnie politycznych oponentów PiS-u.

Okazało się, że i partia rządząca nie miała przekonania, co do bonu turystycznego 1000 plus. Rzecznik rządu mówił:

Nie chciałbym jeszcze tego rozstrzygać, ale faktycznie pojawiają się argumenty, które pokazują, że pomoc kierowana do tych, którzy najbardziej ucierpieli może być bardziej efektywna.

Wygląda na to, że „bardziej efektywny” ma być właśnie nowy program 500 plus.

500 plus na wakacje?

Podczas wizyty w Stalowej Woli, prezydent Andrzej Duda zapowiedział:

Powstanie bon turystyczny w wysokości 500 zł na każde dziecko do wykorzystania jeszcze w tym sezonie turystycznym.

Te środki mają poprawić sytuację materialną polskich rodzin, a jednocześnie pomóc krajowej branży turystycznej, dotkniętej skutkami pandemii. Prezydent Duda tłumaczył:

Te pieniądze będą tak emitowane, jak 500 plus. Rodziny będą otrzymywały bon turystyczny na dziecko, to będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego, wyjazdów, kolonii, wczasów, wszystkiego tego, co z tym związane

Nie do końca wiadomo, czy nowe 500 plus uda się wdrożyć już w tym sezonie wakacyjnym, ale prace nad projektem trwają. Według założeń, program powinien wystartować pod koniec lipca.

Na jakich zasadach przyznawany będzie bon turystyczny 500 plus?

Rodzice, którzy chcieliby skorzystać z bonu, mogliby to zrobić przy pomocy tego samego systemu, co w przypadku programu 500 plus.

Jak informuje portal money.pl, 500 złotych zostanie wypłacone w formie kodów elektronicznych, z których będzie można skorzystać, żeby opłacić hotel lub wysłać dziecko na zajęcia sportowe.

Portal podaje również, że z kodu będzie można korzystać w tych miejscach, które przystąpią do programu i zostaną umieszczone w specjalnej bazie turystycznej. Chodzi o to, by zyskać pewność, że pieniądze zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem.

Kod będzie aktywny do 2021 roku.

Fotografie: Twitter, Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij