Wakacje będą krótsze? „Pojawił się taki pomysł”
Wielu rodziców i uczniów nie wyobraża sobie sytuacji, w której wakacje będą krótsze. Są też tacy, którzy są za skróceniem letniego wypoczynku i mają ku temu swoje powody. Dla przykładu wakacje w Niemczech wakacje trwają sześć tygodni i rozpoczynają się w różnych terminach, w zależności od landu. W zamian za to za naszą zachodnią granicą mają dodatkowo ferie jesienne. Czy w Polsce będzie podobnie? Krótsze wakacje w zamian za ferie jesienią wydają się być całkiem kuszącą propozycją.
Dni wolne od nauki w nowym roku szkolnym
Za nami pierwsze dni roku szkolnego 2022/2023. Tymczasem już dziś wielu uczniów zastanawia się kiedy wypadają dni wolne od nauki. Tych, jak się okazuje, będzie całkiem sporo. Portal o2.pl wyliczył, że uczniowie mogą liczyć na… 179 dni bez szkoły.
Wakacje będą krótsze?
Temat długości trwania wakacji wciąż dzieli polskie społeczeństwo. Dariusz Chętkowski, polonista i autor bloga BelferBlod, zapytał na swoim blogu, „czy musimy zaczynać rok szkolny 1 września?”. Już samo pytanie delikatnie sugeruje, że wcale nie jest to dobre rozwiązanie.
1 września ludzie przychodzą do szkoły zmęczeni, jakby wcale nie wypoczywali. Męczy też strach, że najbliższe wolne dni – nie licząc weekendów i jednodniowych świąt – dopiero w grudniu. Od 1 września do ferii świątecznych jest ponad 100 dni
– napisał na swoim blogu Chetkowski.
Przypomnijmy, wakacje w Polsce trwają około 10 tygodni. Łącznie jest to od 60 do 70 dni. Zdaniem polonisty to „zdecydowanie za długo” i „na odpoczynek dzieciom wystarczy sześć tygodni”. Jego zdanie często podzielają najmłodsi uczniowie, którzy w wielu przypadkach nie mogą doczekać się powrotu do szkół.
Zdarza się, że podobne głosy dochodzą także ze starszych roczników. Jak to argumentują?
Obecnie wygląda to tak, że uczeń cudem dożywa do wakacji, wycieńczony rokiem szkolnym, w którym miał bardzo mało przerw. Potem w dwa miesiące kompletnie przestawia się na inny tryb życia i zapomina większość rzeczy, których się nauczył. Następnie we wrześniu mierzy się ponownie z szarą rzeczywistością i tak aż do grudnia
– opowiada Antek, trzecioklasista z liceum z Lublina.
Krótsze wakacje, ale za to ferie jesienią?
Dariusz Chętkowski uważa, że rok szkolny powinien kończyć się w pierwszym tygodniu lipca, a zaczynać po 15 sierpnia. W zamian za to uczniom i nauczycielom przysługiwałyby ferie jesienne. Tak jest chociażby w Niemczech, gdzie wakacje trwają sześć tygodni z tą różnicą, że rozpoczynają się w różnych terminach w zależności od landu. Na dwutygodniowe ferie jesienne uczniowie idą natomiast na przełomie października i listopada.
Na koniec cofnijmy się w czasie. Wprowadzenie dodatkowych ferii jesiennych i wiosennych kosztem krótszych wakacji proponowano już w 2008 roku. Finalnie zmiany nie doszło do skutku, gdyż za pilniejsze ministerstwo edukacji uznało zmiany w programach nauczania. Temat skrócenia wakacji w zamian za dodatkowe dni wolne w trakcie roku szkolnego zszedł tym samym na dalszy plan i finalnie został odsunięty na bok.
A jakie jest Twoje zdanie? Myślisz, że skrócenie wakacji i wcielenie w życie uczniów i nauczycieli ferii jesiennych to dobry pomysł? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii.