×

W końcu dobra wiadomość! Dwa kraje znoszą obostrzenia dla Polski

Litwa i Finlandia znoszą obostrzenia dla Polaków, przyjeżdżających do tych krajów. Polska nie przekracza bowiem 25 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Spadek liczby zakażeń

Dzisiaj, 14 września, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 377 nowych zakażeniach koronawirusem. Ta liczba potwierdza obserwowaną od kilku dni tendencję spadkową. W poniedziałek tydzień temu odnotowano 302 nowe zakażenia, we wtorek 400, w środę 421, w czwartek 506, w piątek 594, w sobotę wprawdzie 603, ale w niedzielę znowu spadło do 502.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pokusił się nawet o napawające optymizmem wyznanie w Dzienniku Gazecie Prawnej:

Obecnie epidemia COVID-19 w naszym kraju ustabilizowała się. Efekty przynoszą regionalne obostrzenia. Robimy bardziej celowane testy, bo wykonujemy głównie u osób objawowych, stąd jest ich trochę mniej (…). Zwolniliśmy z obowiązku testowania osoby kończące kwarantannę i izolację.

Trend spadkowy w naszym kraju jest też zauważany za granicą. Litwa i Finlandia, wcześniej zaniepokojone rekordowym wzrostem nowych zakażeń w sierpniu, zniosły właśnie obostrzenia dla Polaków odwiedzających ich kraje.

Litwa i Finlandia znoszą obostrzenia

Od 19 września Polacy wjeżdżający na teren Finlandii nie będą musieli poddawać się kwarantannie. Złagodzenie przepisów dotyczy obywateli krajów, w których wskaźnik zakażeń nie przekracza 25 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Polska aktualnie spełnia ten wymóg.

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Finlandii zapowiedział, że będzie co tydzień dokonywał przeglądu sytuacji krajów i regionów o niższej i wyższej zapadalności na koronawirusa i aktualizował listę. Obywatele krajów, w których odnotowuje się wyższą zachorowalność na covid-19 niż 25 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie powinno być wykonane mniej niż 72 godziny przed przekroczeniem granicy. Następnie podróżni będą musieli poddać się kwarantannie, która zostanie zakończona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu. Izolacja nie będzie jednak wymagana przy pobycie w Finlandii krótszym niż 3 dni.

 

Litwa, która 10 sierpnia wprowadziła dla obywateli Polski wymóg izolacji, podniosła próg, od którego wymagana jest kwarantanna z 16 na 25 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Oprócz Polski, na „zielonej liście” znalazły się Niemcy, Szwecja, Bułgaria, Islandia, Liechtenstein, Serbia i Kanada.

 

Natomiast dla obywateli 18 państw Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandia, Luksemburga, Malty, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Słowacji, Węgier i Włoch oraz pięciu spoza UE: San Marino, Monako, Andory, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii utrzymano obowiązek poddania się samoizolacji po wjeździe na teren Litwy oraz obowiązkowemu testowi na koronawirusa.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij