×

Wczasy pod gruszą 2020. To dodatkowe pieniądze na tegoroczny urlop

Wczasy pod gruszą 2020 to obok bonu turystycznego kolejny pomysł na ożywienie turystyki w Polsce. Kto może złożyć taki wniosek?

Co to są wczasy pod gruszą 2020?

Bon turystyczny to nowy pomysł obecnego rządu. Jednakże wczasy pod gruszą funkcjonują już od jakiegoś czasu. To dodatkowe świadczenie, które przysługuje pracownikom w ramach struktury wewnątrz firmy.

Jest ono bardzo szerokie i w łatwy sposób można je uzyskać od pracodawcy. Jednakże posiada pewien haczyk.

Wczasy pod gruszą 2020: kto może złożyć wniosek?

W pierwszej kolejności pracownik zainteresowany dodatkowymi finansami na wakacje, musi się zorientować, czy jego pracodawca złożył wniosek o Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. ZFŚS jest wewnętrzną „skarbonką firmową” gdzie odkładane są fundusze na wszelkie dodatki pracownicze oraz różne dofinansowania.

Kto powinien posiadać taki fundusz? 3 podmioty występujące na rynku tzn.:

  • jednostki samorządowe,
  • w zakładach budżetowych (policjanci czy nauczyciele),
  • firmy mające powyżej 50 pracowników (chodzi o zatrudnionych na pełen etat).

Jak twierdzi Ewa Weśniuk-Cieśla z Państwowej Inspekcji Pracy:

Pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą Fundusz, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Jeśli ZFŚS jest w waszej firmie, wówczas każdy zatrudniony pracownik (bez względu na etat) może starać się o dofinansowanie wyjazdowe. Świadczenie przysługuje także emerytowanym pracownikom zakładu. Mogą się także o nie postarać osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Możliwość złożenia wniosku przysługuje każdemu zatrudnionemu pracownikowi. Bez względu na etat, staż pracy czy sytuację finansową.

Kiedy składać wniosek?

Wczasy pod gruszą nie mają żadnych ograniczeń czasowych i wniosek można złożyć w każdej chwili. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest on weryfikowany przez urząd i nie trzeba potwierdzać swoich dochodów oraz wydatków. Jednakże przechodzi on przez ręce pracodawcy i to on decyduje czy dodatkowe finanse trafią na nasze konto. Jeśli zostanie nam przyznane to świadczenie, wówczas mamy obowiązek wykorzystać 14 dni urlopu w celach rekreacyjnych.

Jak mówi Ewa Weśniuk-Cieśla:

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikowi raz w roku, jeśli korzysta on w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Źródła: businessinsider.com.pl, interviewme.pl, strefabiznesu.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować