×

Gdzie można pojechać na wakacje za granicę? Jest zapowiedź wiceministra rozwoju

Gdzie można pojechać na wakacje za granicę? Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zapowiada, że jeśli rząd pozwoli Polakom wyjechać tego lata, to tylko w ograniczonym zakresie. Czyżby szykował się powrót do czasów PRL-u?

Zapowiedź wiceministra rozwoju

Podczas gdy coraz więcej krajów żyjących z turystyki, np. Grecja zapowiada otwarcie swoich plaż i hoteli dla turystów, polski rząd przygotowuje plan zakładający, że Polacy z tego nie skorzystają.

Jak już zapowiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, w tym roku turecka czy grecka turystyka będzie musiała obyć się bez Polaków. Po prostu rząd ich tam nie puści.

Gdzie można pojechać na wakacje?

Wiceminister zapowiedział, że, tak jak za czasów socjalizmu, będzie można ewentualnie wyjechać do Czech albo na Węgry. Jak przyznał w rozmowie z Rzeczpospolitą:

Szukamy rozwiązań i obecnie rozważamy umożliwienie wyjazdów do państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Słowacji i Węgier. Należy się pogodzić z tym, że tegoroczne wakacje nie będą takie jak poprzednie. Wszystko zależy od tego, czy będzie wzrost, czy spadek zachorowań. W zależności od tego ograniczenia będą znoszone szybciej lub wolniej.

Dlaczego wybór padł akurat na kraje Grupy Wyszechradzkiej? Andrzej Gut-Mostowy tłumaczy to nie tęsknotą za PRL-em, tylko względami epidemiologicznymi:

Zachorowalność w tych państwach, podobnie jak w Polsce, jest niska, więc ryzyko zachorowania nie jest tam dziś tak duże jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych.

Lato najlepiej spędzić w kraju

Wiceminister rozwoju nie ujawnił, jakie resort ma plany wobec polskich biur podróży i przewoźników, których w wyniku wprowadzenia zapowiedzianych obostrzeń, czeka niewątpliwe i bolesne bankructwo.

Zachęca za to do poznawania naszego kraju, który jest przecież taki piękny. Jak ujawnił Gut-Mostowy, Ministerstwo Rozwoju przygotowuje kampanię zachęcającą Polaków do zwiedzania ojczyzny. Jednak nadal nie wiadomo, czy będą w tym mogły uczestniczyć dzieci:

Zależy nam na tym, aby można było bezpiecznie odpocząć podczas wakacji. Po spotkaniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej mamy wspólne stanowisko, że w odpowiednich reżimach sanitarnych wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży może być możliwy. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy oczywiście do Ministra Zdrowia, który na bieżąco monitoruje sytuację epidemiczną. Zrobimy wszystko, żeby umożliwić dzieciom i młodzieży zasłużony odpoczynek podczas wakacji.

Źródła: zdrowie.wprost.pl, www.propertynews.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij