×

Wytyczne Watykanu dotyczące Wielkanocy 2021. Jak będą wyglądać? Co się zmieni?

Pojawiły się wytyczne Watykanu dotyczące Wielkanocy 2021. Czy tegoroczne święta będą wyglądać tak samo, jak ubiegłe? Co ze święceniem pokarmów?

Święta wielkanocne spędzimy w domu?

Chociaż pozostało jeszcze trochę czasu do Wielkanocy, to jednak coraz więcej osób zastanawia się, jak będzie ona wyglądać w tym roku? Pandemia koronawirusa znów może spowodować, że kolejne święta spędzimy w domach i tylko w gronie najbliższych osób.

Czy tak właśnie będzie? Wszystko na to wskazuje. Minister zdrowia, Adam Niedzielski już w lutym sugerował, że tegoroczne święta odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym:

Nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to prawdopodobnie będziemy musieli też taki scenariusz rozważyć, żeby tę Wielkanoc spędzić w domu.

Także eksperci przestrzegają, że nawet jeżeli nie pojawią się sztywne wytyczne i obostrzenia dotyczące obchodzenia tegorocznej Wielkanocy, to aby jednak zrezygnować ze spotkań w dużym gronie rodzinnym.

Potraktujmy Wielkanoc jak poprzednie święta, ponieważ część z nas jest zaszczepionych, więc tutaj nie będzie problemu. Natomiast potraktujmy te spotkania jako jeden z elementów, które mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się koronawirusa. Zachowajmy ostrożność, zachowajmy wstrzemięźliwość jeszcze spotkań, byśmy w pełni mogli spotykać się chociażby już w najbliższe Boże Narodzenie. Myślę, że warto jeszcze trochę się pomęczyć, by pokonać tę pandemię i korzystać z tej swobody spotkania się w kolejne święta

– powiedział w programie WP „Newsroom” prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

A jak będzie wyglądała sytuacja w kościołach na Wielkanoc 2021?

Wytyczne Watykanu dotyczące Wielkanocy
Pixabay

Wytyczne Watykanu dotyczące Wielkanocy 2021

Podczas ubiegłorocznej Wielkanocy święcenie pokarmów odbywało się w domach. Ponadto zrezygnowano także z innych tradycyjnych obrzędów, takich jak obmywanie stóp w Wielki Czwartek. Niestety wiele wskazuje na to, że i w tym roku Wielki Tydzień będzie ograniczony.

Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała wytyczne dotyczące obchodzenia Wielkiego Tygodnia. Ma to wyglądać tak samo, jak w ubiegłym roku:

Zeszłoroczny dekret o obchodzeniu Wielkiego Tygodnia jest aktualny również w tym roku.

Przypomnijmy, że dekret Watykanu z ubiegłego roku brzmiał następująco:

Biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału ludu i w odpowiednim miejscu, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju. Wierni powinni zostać poinformowani o godzinie rozpoczęcia uroczystości, aby mogli przyłączyć się do modlitwy w swoich domach.

Źródła: lelum.pl, www.eska.pl, www.se.pl, www.fakt.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij