×

Nagrał potajemnie rozmowę z papieżem. Ujawniono jej treść

Skandal w Watykanie: afery wokół kardynała Angelo Becciu ciąg dalszy. Włoski dostojnik nagrał swoją rozmowę z papieżem Franciszkiem bez jego wiedzy. Dodatkowo Becciu objęto śledztwem, które dotyczy udziału w grupie przestępczej.

Skandal w Watykanie

Kościół jako instytucja polityczna/finansowa, w dodatku powiązana z grupami przestępczymi? Chyba wszyscy zgodzą się co do tego, że nie tak powinniśmy postrzegać Kościół katolicki. Jednakże w Watykanie nie od dziś dzieją się rzeczy, które nigdy nie powinny mieć miejsca.

Jedną z postaci, która zdecydowanie nie cieszy się nieposzlakowaną opinią, jest kardynał Angelo Becciu. Jest on jednym z 10 oskarżonych w procesie przed Trybunałem Watykańskim. Proces dotyczy nieprawidłowości finansowych, do których doszło, gdy kardynał był substytutem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej.

Jednym z głównych wątków procesu jest sprawa luksusowej kamienicy w Londynie. Watykan kupił ją za 275 milionów funtów. Jak informuje Wirtualna Polska, były to pieniądze pochodzące także ze środków zebranych na świętopietrze, czyli na dobroczynną działalność papieża.

W związku ze skandalem, jaki wybuchł, nieruchomość została sprzedana latem tego roku, a Stolica Apostolska straciła na tej inwestycji prawie 90 mln funtów.

—  przekazała WP

W czwartek włoskie media poinformowały o innym mrocznym wątku, dotyczącym kardynała Becciu. Sądzony dostojnik nagrał swoją rozmowę z papieżem bez jego zgody.

Nagrał rozmowę z papieżem

Nagranie rozmowy kardynała Becciu z papieżem Franciszkiem odnalazła Gwardia Finansowa. Rozmowa odbyła się w lipcu zeszłego roku, tuż po tym, jak papież opuścił szpital po poważnej operacji jelita. Był wyraźnie osłabiony.

Podczas 5-minutowej rozmowy, której zapis opublikowała agencja ADNKronos, Becciu skarżył się papieżowi, że ten już go „skazał” i dlatego, jak mówił, proces ten jest niepotrzebny. Ponadto purpurat starał się uzyskać od Franciszka potwierdzenie, że wyraził on zgodę na zapłacenie okupu za porwaną przez dżihadystów w Mali kolumbijską zakonnicę. Papież nie wydaje się w tej rozmowie co do tego przekonany.

— informuje Wirtualna Polska

Kardynał, który dzwoni do papieża osłabionego po operacji i nagrywa rozmowę bez jego zgody? Choć to zachowanie zbulwersowało nie tylko Watykan, lista przewinień Angelo Becciu może okazać się znacznie dłuższa. Równolegle prowadzone jest osobne śledztwo, które dotyczy podejrzenia udziału kardynała Becciu w grupie przestępczej. Chodzi o defraudację środków, które miały wspomóc działania charytatywne. Pieniądze, zamiast do potrzebujących, miały trafiać m.in. na konta spółdzielni braci kardynała.

Fotografie: Zrzut z ekranu za: YouTube (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować