×

Obostrzenia aż do czerwca? „Nowy szczyt zachorowań dopiero przed nami”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej rząd zamierza wprowadzić nowe obostrzenia od marca. Według nieoficjalnych doniesień, w planach jest m.in. regionalizacja obostrzeń.

Widmo trzeciej fali pandemii

Jeszcze nie tak dawno premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że lockdown zostanie zniesiony na wiosnę, a nasz kraj błyskawicznie wróci do formy. Mówiono o odmrażaniu gospodarki i systematycznym powrocie do normalności.

Covid-19 okazał się być jednak groźniejszym przeciwnikiem. Już od kilku dni słyszymy o nadciągającej trzeciej fali koronawirusa. Ostatnio minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że liczba zachorowań będzie rosła przez najbliższy miesiąc:

Nowy szczyt zachorowań dopiero przed nami. Prognozujemy, że to apogeum będzie miejsce mniej więcej na przełomie marca i kwietnia. Czyli czeka nas jeszcze mniej więcej miesiąc nieprzerwanych wzrostów.

W związku z tym rządzący planują zaostrzyć restrykcje. Podczas dzisiejszej (24 luty) konferencji prasowej szef resortu zdrowia ma przedstawić nowe obostrzenia, które obowiązywać będą w związku z epidemią koronawirusa.

Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że rząd chce wprowadzić regionalizację obostrzeń.

Nowe obostrzenia od marca

Jak informuje RMM FM, regionalizacja obostrzeń w teorii miałaby polegać na tym, że nowe ograniczenia zostaną wprowadzone tam, gdzie dochodzi do największej liczby zakażeń w ciągu doby. W tych regionach, gdzie sytuacja jest najgorsza, zapewne rząd wprowadzi ograniczenia w handlu, sporcie i kulturze.

Najbardziej prawdopodobnie zmiany, jakie dzisiaj ma ogłosić rząd, dotyczą używania masek ochronnych. W planach jest wprowadzenie nakazu zakrywania twarzy maseczką ochroną – chirurgiczną, albo zwykłą materiałową. W związku z tym nie będzie już możliwe chronienie się przed koronawirusem za pomocą przyłbicy, chustki, czy szalika.

Po drugie rząd ma wprowadzić zasadę, że do Polski mogą swobodnie wjeżdżać wyłącznie osoby posiadające negatywny wynik testu na koronawirusowa. Bez tego trzeba będzie poddać się kwarantannie.

Nowe obostrzenia miałyby obowiązywać od 1 marca.

Źródła: biznes.radiozet.pl, www.rmf24.pl, www.money.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij