×

Nie będzie wszystkich obostrzeń, które zapowiadano. Rząd zmienia decyzję!

Konsekwencja, rozwaga i odwaga – tego brakuje w działaniach rządzących związanych z czwartą falą pandemii. Teraz okazuje się, że jednak nie będzie wszystkich obostrzeń, które planowano. Powód? Ponoć są „nie do wyegzekwowania”.

Koronawirus 14 grudnia

Dzisiaj rano resort zdrowia poinformował, że mamy 17 460 nowych zakażeń koronawirusem. Przypadki te dotyczą województw: mazowieckiego (2479), śląskiego (1991), wielkopolskiego (1663), małopolskiego (1584), dolnośląskiego (1324), łódzkiego (1233), kujawsko-pomorskiego (1212), pomorskiego (1176), zachodniopomorskiego (1009), lubelskiego (739), podkarpackiego (692), warmińsko-mazurskiego (588), lubuskiego (462), opolskiego (458), świętokrzyskiego (424), podlaskiego (275).

Pozostaje również 151 zakażeń bez wskazania adresu.

Najbardziej niepokoi jednak fakt, że minionej doby po raz kolejny odnotowano bardzo wysoką liczbę zgonów. Zmarło 537 pacjentów, chorych na COVID-19. Tym samym liczba zgonów od początku pandemii wzrosła do 89 045.

Nie będzie wszystkich obostrzeń

Restrykcje z powodu pandemii przypominają trochę telenowelę, która trwa zdecydowanie za długo i nie ma większego sensu. Ledwo rządzący zapowiedzieli nowe restrykcje, a już okazuje się, że nie wszystkie zapowiedzi pozostają aktualne. Konkretnie chodzi o limit pasażerów w komunikacji zbiorowej, który miał zacząć obowiązywać już od 15 grudnia.

Rząd najpewniej zrezygnuje z zapowiedzianego limitu 75 proc. pasażerów w transporcie zbiorowym

– przekazał we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rządzący zmienili decyzję, bo przewoźnicy przekonywali, że nie będą w stanie kontrolować faktycznego obłożenia. Pojawiło się też pytanie o to, co z pasażerami, którzy nie zmieszczą się do tramwaju czy autobusu.

Dlatego zamiast limitu, rządzący zapowiadają wzmożone kontrole.

Po dyskusjach z Ministerstwem Infrastruktury oraz przewoźnikami decydujemy się na wzmożone kontrole w pojazdach ws. obowiązku zasłaniania nosa i ust

– dodał Andrusiewicz w TVN24.

A kto będzie odpowiadać za ewentualne nieużywanie maseczek przez podróżnych? To jest kolejna niewiadoma.

Branża zapewnia, że skupi się na kontrolowaniu obowiązku zasłaniania twarzy. Nie chcemy tworzyć próżni prawnej

– zapewnia rzecznik MZ.

Po tej decyzji szef wrocławskiego MPK podziękował ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu, że nie pozostał obojętny na „racjonalne argumenty”.

Opublikowano rozporządzenie

Rozporządzenie dotyczące przedłużenia obowiązywania większości aktualnych restrykcji do 31 stycznia 2022 roku oraz wprowadzenie nowych obostrzeń, zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Nowe przepisy wprowadzają m.in. zakaz działalności dyskotek i klubów nocnych, zakaz spożywania napojów oraz posiłków w kinach. Ponadto, zaostrzają limit osób korzystających m.in. z restauracji, teatrów, kin oraz hoteli. Do limitu nie wlicza się jednak zaszczepionych przeciw Covid-19, pod warunkiem:

✅ okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub
✅ zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

Rozporządzenie wejdzie w życie już jutro, 15 grudnia 2021 r.

Fotografie:

Może Cię zainteresować