×

Będą nowe obostrzenia w ferie zimowe? „Pan premier dał dyspozycje”

Będą nowe obostrzenia w ferie? Na tę chwilę nie wiadomo. Politycy podkreślają, że jeśli zajdzie taka konieczność, to nie wykluczają takiej opcji.

Piąta fala za pasem. Co z feriami?

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Przed nami jawi się widmo piątej fali. Choć wielu naukowców uważa, że najprawdopodobniej jest ostatnią, która budzi tak duże przerażenie, to będzie wyjątkowo groźna. Ma przynieść wielu pacjentów w szpitalach i wiele zgonów. Wszystko przez najnowszy wariant koronawirusa – Omikron, który jest wyjątkowo zakaźny.

Oprócz piątej fali pandemii, na horyzoncie pojawiły się ferie zimowe. W województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim już się rozpoczęły i potrwają do 30 stycznia 2022 r.

W kolejnych województwach przerwa zimowa będzie się odbywać w szkołach według poniższego harmonogramu:

  • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r. Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 31 stycznia – 13 lutego 2022 r. Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 14 – 27 lutego 2022 r. Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

W związku z tym ,wiele osób zastanawia się, czy na ten czas odpoczynku zostaną wprowadzone jakieś specjalne obostrzenia. Czy rząd zareaguje na niepokojącą sytuację, która jest coraz bliżej? Przecież dzisiaj poinformowano o niemal 20 tys. nowych przypadkach zakażeń w ciągu ostatniej doby.

Czy ferie 2022 mogą zostać przesunięte?

Kilka dni temu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek został zapytany w TVP Info, czy według niego ferie odbędą się zgodnie z wyznaczonym kalendarzem. Powiedział wówczas, że nie przewiduje żadnych zmian akurat pod tym względem.

Nie ma żadnych zmian w tym względzie. Od 15 stycznia, po tym pierwszym tygodniu nauki, ferie zimowe rozpoczną się w pięciu województwach, później w kolejnych

– przekonywał minister Czarnek.

Będą nowe obostrzenia w ferie?

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Radia Plus powiedział, że jeśli zaistnieje taka potrzeba, to rząd z pewnością podejmie odpowiednie kroki. Podkreślił równocześnie, że najważniejsze w tej chwili jest to, aby obostrzenia, które aktualnie obowiązują, były sumiennie przestrzegane.

Co więcej, poinformował, że konkretne decyzje mają w tej sprawie zostać podjęte w połowie stycznia.

Mogę jasno zapowiedzieć, że pan premier dał dyspozycje, by teraz w czasie w ferii kontrolować hotele, restauracje pod kątem przestrzegania norm bezpieczeństwa przez inspektorów sanitarnych i policję

– zdradził rzecznik rządu Piotr Müller.

Na pytanie, czy w kolejnych dnia zostaną wprowadzone nowe obostrzenia, odpowiedział:

Jeżeli będzie tak, że w najbliższych dniach będziemy widzieć dużą dynamikę zachorowań, to oczywiście będziemy o tym dyskutować, żeby jakieś rygory dodatkowe wprowadzić.

Źródła: www.edziecko.pl, www.gov.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij