×

Obowiązek noszenia maseczek w domu. Rząd tego kraju zaostrza restrykcje!

Obowiązek noszenia maseczek w domu, to nowy pomysł na zwiększenie skuteczności walki z COVID-19. Rządzący tego kraju zadecydowali, że osoby podejrzane o bycie nosicielami mutacji Omikron będą musiały zakrywać usta i nos nawet przebywając we własnych czterech ścianach. Przez cały okres izolacji nie rozstaną się z maseczkami FFP2.

Omikron zwiększa zasięg

Najnowsza mutacja koronawirusa nieustannie powiększa obszar swojego występowania. Wobec wielu niewiadomych związanych z wariantem Omikron, naukowcy starają się zachować jak największą ostrożność. Póki co brakuje deklaracji dotyczących zjadliwości tej odmiany COVID-19. Nie wiadomo bowiem, czy charakteryzuje się większą łatwością w przenoszeniu się na ludzi niż mutacja z Wuhan czy wariant brytyjski. W związku z tym, niektóre kraje podejmują wyjątkowo radykalną politykę epidemiczną.

Austria od tygodni zaskakuje cały świat bezkompromisowym podejściem do walki z pandemią. Rządzący nie zważając na ryzyko bycia oskarżonymi o dyskryminację sanitarną, wprowadzają bardzo kontrowersyjne rozwiązania. Po ustanowieniu obowiązku szczepień przeciwko COVID-19, politycy postanowili pójść o krok dalej. Zgodnie z nowymi przepisami swobody obywatelskie Austriaków zostaną drastycznie ograniczone.

Odtąd okres kwarantanny po ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną będzie trwał nie 10, ale aż 14 dni. Co ciekawe, długość izolacji nie ulegnie skróceniu nawet jeśli obywatel przeszedł w przeszłości szczepienie przeciwko COVID-19 lub przechorował zakażenie chińskim wirusem. Jakby tego było mało, podejrzani o kontakt z Omikronem będą mieli obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą specjalnej maseczki typu FFP2 nawet przebywając w przestrzeni własnego domu.

Odbywający kwarantannę za każdym razem, gdy opuszczą tzw. „prywatną strefę mieszkalną”, czyli np. udadzą się do toalety lub kuchni, powinni ubrać maseczkę. To jednak nie koniec restrykcji. Poddani kwarantannie na nowych zasadach będą testowani dwukrotnie na obecność SARS-CoV-2. Badania odbędą się pierwszego oraz 13. dnia izolacji. Kwarantannę będzie można zakończyć dopiero w momencie uzyskania negatywnego wyniku drugiego z testów.

Obowiązek noszenia maseczek w domu

Austriacki rząd uzasadnia zmianę przepisów faktem, że szczepionki nie wykazują oczekiwanej skuteczności. Ponadto, przed zachorowaniem nie chroni uprzednie zakażenie koronawirusem. Na chwilę obecną w kraju zaszczepiło się przeciwko Covid-19 ponad 6,2 mln obywateli, czyli prawie 70% społeczeństwa.

Wszystko wskazuje na to, że od 1 lutego władze wprowadzą w życie obowiązek szczepień. Osoby, które nie zgodzą się na procedurę medyczną, będą musiały liczyć się z karami finansowymi bądź nawet pozbawieniem wolności. Jeśli tak się stanie, Austria będzie pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który rozpocznie otwartą dyskryminację społeczeństwa ze względu na stan sanitarny. Czas pokaże, czy pozostałe kraje również zdecydują się na tak rygorystyczne rozwiązanie.

Fotografie: Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować