×

Kwarantanna dla zaszczepionych. Nikt już nie może liczyć na taryfę ulgową

Kwarantanna dla zaszczepionych. Ludzie, którzy zdecydowali się przyjąć szczepionkę przeciwko koronawirusowi wcale nie będą traktowani lepiej od niezaszczepionych oraz ozdrowieńców. Zgodnie z nowymi przepisami również będą zmuszani do izolacji. Czy to koniec segregacji ze względu na stan medyczny?

Zmiana stanowiska

Jeszcze kilka tygodni temu Internet huczał z oburzenia po tym, jak francuski lekarz, Christian Perronne poinformował, że zaszczepieni stanowią gigantyczne zagrożenie i powinni zostać skierowani na kwarantannę. Politycy oraz lekarze wspierający działania wielkich koncernów farmaceutycznych oskarżali mężczyznę o szerzenie tzw. fake newsów.

Teraz okazuje się, że słowa doktora wcale nie były wyssane z palca. Obserwując sytuację w krajach takich jak Wielka Brytania czy Hiszpania, gdzie szczepionkę przyjęło odpowiednio 69% oraz 81% społeczeństwa, wyraźnie widać, że szczepienia wcale nie sprzyjają eliminacji COVID-19. Właśnie w tych krajach obserwuje się jedne z najwyższych dziennych przyrostów zakażeń koronawirusem.

W związku z niespodziewanym rozwojem pandemii także polski rząd postanowił zmienić taktykę walki z COVID-19. Zgodnie z najnowszą aktualizacją przepisów szczepienie nie będzie już zwalniać z kwarantanny.

Od wielu tygodni medycy apelowali do rządzących o zmianę przepisów związanych z kwarantanną. Widząc, że szczepionka wcale nie chroni przed zakażeniem koronawirusem, stało się jasne, że istnieje potrzeba podjęcia radykalnych kroków. Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 domagał się zmiany postępowania w stosunku do ludzi zaszczepionych:

Powinniśmy zmienić podejście do osoby zaszczepionej dwiema dawkami, mającej domowy kontakt, czyli bliski kontakt z osobą objawową. Taka sytuacja już wielokrotnie, chociażby w moim doświadczeniu lekarskim, skończyła się tym, że osoba zaszczepiona zachorowała.

Kwarantanna dla zaszczepionych

Niezależnie od stopnia nasilenia objawów, zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą zarażać innych – zarówno zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. W wydanym wczoraj rozporządzeniu rząd zmienił obostrzenia wobec osób, które przyjęły co najmniej dwie dawki preparatu.

Decyzja zapadła w związku z wysokimi statystykami, towarzyszącymi czwartej fali koronawirusa. Od teraz obowiązek kwarantanny będzie dotyczył wszystkich domowników osoby zakażonej. Oznacza to, że zarówno zaszczepieni, jak i ozdrowieńcy będą musieli poddać się izolacji. Dotychczas w przypadku choroby jednego z domowników zaszczepieni byli zwolnieni z kwarantanny.

Istnieje jednak metoda, aby uniknąć izolacji domowej. Współlokatorzy zakażonego koronawirusem człowieka po otrzymaniu informacji o tym, że otrzymał pozytywny wynik testu mogą również poddać się badaniu. W razie uzyskania negatywnego wyniku, istnieje możliwość zwolnienia z kwarantanny. Należy jednak pamiętać, że testu nie można wykonać w tym samym dniu co domownik, lecz najwcześniej dzień później. W sytuacji, gdy okaże się, że zaszczepieni również są nosicielami koronawirusa, będą musieli przejść kwarantannę.

Z kolei osoby niezaszczepione będą odbywały kwarantannę na dotychczasowych zasadach. Oznacza to, że w ich przypadku izolacja domowa potrwa od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez zakażonego do 7 dni po zakończeniu przez niego kwarantanny. Zlecenie na test będzie można otrzymać po wypełnieniu formularza na stronie internetowej Domowej Opieki Medycznej.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować