×

Wykryto dwa nowe podwarianty koronawirusa. Są odporne na szczepienia

Wykryto dwa nowe podwarianty koronawirusa. Liczba wywołanych nimi zakażeń już teraz gwałtownie rośnie. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że wspomniane podwarianty są odporne zarówno na szczepionki, jak i na naturalną odporność. Badacze ostrzegają przed kolejną falą zakażeń.

Wykryto dwa nowe podwarianty koronawirusa

Amerykański magazyn „Fortune” poinformował, że w USA wykryto obecność nowych podwariantów Omikronu. Zostały one oznaczone symbolami BA.4 i BA.5. Zakażenia BA.4 wykryto także w Australii u osoby podróżującej z Republiki Południowej Afryki (RPA), gdzie liczba zakażeń nowym podwariantem gwałtownie rośnie.

dwa nowe warianty koronawirusa
Pixabay

Agencja Bloomberg podała, że ze wstępnych obserwacji wynika, iż obydwa podwarianty wydają się być bardziej zaraźliwe niż podwariant BA.2 i pierwotny BA.1. Najbardziej niepokojące wydają się być natomiast doniesienia, które mówią, że BA.4 i BA.5 są odporne na szczepionki. Są ku temu przesłanki, aby tak uważać.

Spodziewamy się, że podwarianty te mogą powodować nawrót choroby i omijać niektóre szczepionki. Tylko tak wytłumaczyć można to, że do wzrostu zakażeń dochodzi w RPA, gdzie ponad 90 proc. populacji uzyskało odpowiedni – jak się zdawało – poziom ochrony immunologicznej

– mówi, cytowany przez „Fortune”, Tulio de Oliveira, wirusolog pracujący na uniwersytetach w Afryce Południowej.

dwa nowe podwarianty koronawirusa
Pixabay

Specjaliści alarmują, że rozprzestrzenianie się podwariantów BA.4 i BA.5 w RPA może prowadzić do piątej fali zakażeń COVID-19.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij