×

Od ponad roku jest na kwarantannie. Zrobił 78 testów i każdy był pozytywny

Jak długo można być na kwarantannie? Tydzień? Dwa? Miesiąc? Historia naszego bohatera bije wszystkie te ramy czasowe na głowę. Od ponad roku jest na kwarantannie! Przez ten czas wykonał już 78 testów i każdy z nich dał wynik pozytywny. To chyba pierwszy taki przypadek w historii pandemii COVID-19.

Od ponad roku jest na kwarantannie

O niezwykłym pechu może mówić 56-letni mieszkaniec Stambułu w Turcji, Muzaffer Kayasan, który zaraził się COVID-19 w listopadzie 2020 roku. Stan mężczyzny był na tyle poważny, że trafił do szpitala. Placówkę opuścił dwa tygodnie później. Od tego momentu zaczął się trwający już wiele miesięcy koszmar 56-latka.

od ponad roku jest na kwarantannie
Facebook

Domowa kwarantanna 56-latka przeplatała się z kolejnymi pobytami w szpitalu – spędził tam łącznie dziewięć miesięcy i kolejne pięć miesięcy na kwarantannie. I choć dziś minęło już przeszło rok od zakażenia, organizm mężczyzny wciąż nie potrafi pozbyć się wirusa, na co wskazują kolejne testy. Tych miał wykonać łącznie już 78. Każdy z nich dał wynik pozytywny, co wiąże się z kolejnym obowiązkiem przedłużenia kwarantanny. Muzaffer unika tym samym kontaktu z ludźmi. Bliscy odwiedzają go sporadycznie, a po każdej wizycie poddają się testowi na obecność COVID-19. Za każdym razem otrzymują wynik negatywny, co może świadczyć o tym, że 56-latek nie stanowi już zagrożenia dla innych.

od ponad roku jest na kwarantannie
Facebook

Co na to lekarze?

Lekarze uważają, że po długotrwałej i ciężkiej walce z COVID-19, organizmowi może być trudno pozbyć się wirusa, który może być wykrywalny jeszcze przez długo czas. Dodatkowo organizm ludzi osłabionych, zwłaszcza w poważnymi chorobami, jest bardziej narażony na tzw. permanentne infekcje. Do tego grona zalicza się Muzaffer Kayasan, który choruje na białaczkę. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że to właśnie przez nią organizm Turka nie potrafi pozbyć się wirusa SARS-CoV-2 na dobre.

Apel do tureckich władz

Trwająca od wielu miesięcy kwarantanna sprawiła, że mężczyzna podupadł na zdrowiu psychicznym. W związku z trudną sytuacją, postanowił zaapelować do tureckich władz o rozwiązanie jego beznadziejnego przypadku. Wciąż czeka na odpowiedź.

Kwarantanna w Polsce

Kwarantanna w Polsce dotyczy osób, które przekraczają granicę RP, miały kontakt z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 lub zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej. Kwarantanna w Polsce trwa:

  • 5 dni jeśli udzielasz świadczeń chorym na COVID-19 tzn. jesteś lekarzem, pielęgniarką, żołnierzem, funkcjonariuszem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Ochrony Państwa,
  • 7 dni jeśli miałeś się kontakt z osobą zakażoną,
  • 10 dni jeśli wracasz z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji,
  • 14 dni jeśli wracasz z spoza krajów Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen.

Nagła zmiana decyzji w sprawie szczepień. „Nie da się przeprowadzić…”

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.fakt.pl, www.facebook.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), www.facebook.com

Może Cię zainteresować

zamknij