×

Koniec epidemii w Polsce. Minister zdrowia podał oficjalny termin

Oficjalny koniec epidemii w Polsce! Stan epidemii obowiązuje w kraju od 20 marca 2020 roku, ale wielkimi krokami zbliża się jego koniec. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał datę.

Koniec epidemii w Polsce

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Stan, który zgodnie z ustawą, jest wprowadzany w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych. Ich celem jest zminimalizowanie skutków epidemii.

Choć dziś o epidemii w Polsce mówi się już zdecydowanie mniej, stan epidemii wciąż obowiązuje, ale już niedługo.

Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej – w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego

– przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP.

Stan zagrożenia epidemicznego to z kolei sytuacja prawna wprowadzona w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Za zmianą stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego przemawia co najmniej kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest spadek liczby nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a tym samym spadek liczby osób hospitalizowanych. Kolejnym jest łagodniejszy przebieg zachorowań.

Oficjalny koniec obowiązku noszenia maseczek

Przypomnijmy, że oficjalny koniec obowiązku noszenia maseczek, które były nieodłącznym elementem czasów COVID-19, miał miejsce 28 marca. Od tego dnia nie ma już obowiązku zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. Wciąż jednak musimy zakrywać je w placówkach medycznych oraz aptekach. Nie ma również obowiązku kierowania na izolacje i kwarantannę z powodu zakażenia COVID-19.

Od 1 kwietnia 2022 roku o zleceniu testu decyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Wykonywany jest wówczas test antygenowy. W niektórych sytuacjach, np. przed przyjęciem do szpitala, lekarz może zlecić wykonanie testu PCR. Co istotne, nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz czy konsultanta. Nie ma także możliwości zrobienia bezpłatnego testu w kierunku obecności COVID-19.

Źródła: wiadomosci.wp.pl

Może Cię zainteresować