×

Nauka zdalna i obostrzenia wrócą? Niedzielski zdradził plan na jesień!

Nauka zdalna i obostrzenia wrócą? Wirusolodzy już zapowiadają, że kolejna fala wirusa nadejdzie w listopadzie bądź w grudniu. Tymczasem minister zdrowia w wywiadzie dla portalu i.pl zapowiedział rozpoczęcie szczepień 4. dawką i zdradził plan na nadchodzącą jesień.

Epidemia w Polsce

Przypomnijmy, stan epidemii COVID-19 obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Od 16 maja 2022 r. przestał obowiązywać stan epidemii, a w jego miejsce rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. W związku ze znaczącym spadkiem liczby zakażeń zniesiono niemal wszystkie obostrzenia. Wyjątkiem jest obowiązek zakrywania ust i nosa w aptekach i budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza. Finalnie rząd zdecydował o przedłużeniu wspomnianego obowiązku do końca września.

Nauka zdalna i obostrzenia wrócą?

Minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla portalu i.pl został zapytany o powrót do obostrzeń i nauki zdalnej w szkołach. Co odpowiedział?

Nic takiego nie ma w planach (…). Mamy coraz większą skalę uodpornienia społecznego na koronawirusa. Nie ma tak naprawdę żadnych argumentów, które by mówiły, że restrykcje są potrzebne. Wszystko przemawia za zupełnie innym scenariuszem.

Nauka zdalna i obostrzenia wrócą
Wikimedia Commons

Niedzielski porównał obecną sytuację z sytuacji z poprzednich lat i dostrzega w tym kontekście zasadnicze różnice.

Najprawdopodobniej będzie tak, że nie wprowadzimy żadnych ograniczeń epidemicznych. Mamy nieco inną sytuację niż w poprzednich latach. Wówczas fala we wrześniu i w październiku się rozpędzała i swoje apogeum osiągała na koniec jesieni. W tym roku już teraz mamy do czynienia z falą, której kumulacja w zasadzie jest za nami i duża część społeczeństwa nie odnotowała nawet tego faktu. W tej chwili obserwujemy niższe poziomy zakażeń. Widzimy też, że na poziomie liczby hospitalizacji mamy już zupełne odwrócenie trendu, czyli niewielkie spadki

– dodał w wywiadzie dla i.pl minister zdrowia.

Czwarta dawka szczepień dla całej populacji

Podczas rozmowy Adam Niedzielski zwrócił także uwagę na wzrost odporności wśród Polaków. Ta jest wynikiem kontaktu z wirusem w czasie letniej fali oraz szczepień. Idąc za ciosem, rząd chce już niebawem ruszyć ze szczepieniami 4. dawką całej populacji z wyjątkiem dzieci.

Teraz po decyzji EMA ruszymy ze szczepieniami 4. dawką całej populacji, poza dziećmi oczywiście. Szczepienia należy kontynuować w ramach zaleceń, z którymi się spotykamy ze strony lekarzy i ekspertów z zakresu wakcynologii. Szczepienia mają to do siebie – i widzimy to na poziomie badań naukowych – że uodparniają na okres dłuższy niż ten, który wiąże się z przejściem choroby

– zauważył Niedzielski.

nauka zdalna i obostrzenia wrócą
Pixinio
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij