×

Oficjalny koniec obowiązku noszenia maseczek. Minister zdrowia potwierdza

To już pewne! Minister zdrowia potwierdził oficjalny koniec obowiązku noszenia maseczek z wyjątkiem podmiotów leczniczych. Zostaje zniesiona także izolacja domowa i wszelkie obostrzenia dotyczące izolacji dla osób przyjeżdżających do Polski.

Konferencja z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Dzisiaj odbyła się konferencja z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Grzegorza Juszczyka, dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny oraz Krzysztofa Saczka, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego. Głównym tematem konferencji była wygasająca pandemia COVID-19 i podjęte decyzje w sprawie zniesienia obostrzeń.

Minister Zdrowia zaczął swoje wystąpienie od odniesienia się do wyraźnego spadku liczby nowych przypadków zakażeń w ostatnich dniach. Zauważył, że spadek jest większy niż 10, a nawet 20 procent. Znacząco spadła także liczba zleceń na testy w poradniach POZ – obecnie do 13 tys. dziennie.

Uważnie obserwowaliśmy to, co się dzieje z nowymi chorymi. Chodziło o powrót wszystkich dzieci do szkół i napływ uchodźców. Z naszej perspektywy oba te zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej

Najważniejsza jest jednak liczba zakażeń. Mimo bardzo wyraźniej wysokiej fali zachorowań, liczba hospitalizacji nie przekroczyła w trakcie piątej fali 20 tys. Odporność populacji polskiej to według ostatnich badań 90-95 proc. To oznacza, że jesteśmy odporni jako społeczeństwo i to uprawnia nas do podejmowania nowej decyzji

– stwierdził Niedzielski.

Oficjalny koniec obowiązku noszenia maseczek

Już wcześniej w mediach pojawiła się informacja, że czeka nas koniec maseczek od poniedziałku. Teraz ta informacja została oficjalnie potwierdzona przez ministra zdrowia. Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłosił i potwierdził, że od 28 marca zostaje zniesiony obowiązek noszenia maseczek. Wyjątkiem mają być podmioty lecznicze. Zniesiona zostaje również izolacja domowa i wszelkie obostrzenia dotyczące izolacji dla osób przyjeżdżających do Polski. Najbliższy poniedziałek stanie się więc symbolicznym końcem pandemii COVID-19 w Polsce.

Podjąłem decyzję by od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Zniesienie obowiązku noszenie maseczek. To zniesienie nie dotyczy szpitali. Pracownicy i pacjenci będą mieli nadal obowiązek zakrywania twarzy. Druga decyzja to zniesienie izolacji domowej i kwarantanny oraz wszystkich kwarantann związanych z wjazdem do Polski. Osoby chory powinny izolować się same w domu. Nie będzie już tym zarządzał sanepid. Natomiast jeżeli będą się pojawiły duże ogniska, sanepid będzie nadal władny nałożyć izolację

– tłumaczył Niedzielski.

Choć Adam Niedzielski ogłosił zniesienie niemal wszystkich restrykcji, dodaje, że w przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej w Polsce, czego nie można wykluczyć zwłaszcza w okresie jesiennym, „restrykcje będzie można w każdym momencie przywrócić”.

Źródła: wyborcza.pl

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij