×

Czeka nas powrót obostrzeń? Adam Niedzielski: W tej chwili przyrosty z tygodnia na tydzień są duże

Na czwartkowej konferencji prasowej poświęconej koronawirusowi minister zdrowia mówił o aktualnej sytuacji związanej z Covid-19 w Polsce. „W tej chwili przyrosty z tygodnia na tydzień są rzędu 20 proc., czyli skala jest dosyć duża”. Jednocześnie ogłosił kolejne szczepienia. Czy grozi nam powrót obostrzeń?

Wzrost liczby zakażeń

Sytuacja w Polsce związana z zakażeniami Covid-19 znowu uległa pogorszeniu. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że w ostatnich tygodniach zwiększyła się liczba zakażeń.

Do tej pory mieliśmy do czynienia z systematycznym spadkiem liczby zakażeń i hospitalizacji. Mniej więcej od półtora tygodnia tendencja się odwróciła. Odnotowujemy zarówno wzrost liczby zakażeń, jak i hospitalizacji. W tej chwili przyrosty z tygodnia na tydzień są rzędu 20 proc., czyli skala jest dosyć duża

– poinformował Niedzielski na czwartkowej konferencji zdrowia.

Minister dodał, że liczba zakażeń jest stosunkowo mała. Mianowicie średnia tygodniowa wynosi od 3 do 3,5 tys. przypadków.
Według analiz, na których opiera się Ministerstwo Zdrowia, apogeum zakażeń przypadnie na końcówkę stycznia.

Wzrost zachorowań na grypę i RSV

Adam Niedzielski wyznał, że głównym problemem epidemicznym w kraju jest wzrost zachorowań na grypę i RSV. Jednocześnie, w szpitalach dochodzi do obłożeń na oddziałach pediatrycznych. Minister Zdrowia przekazał, że od 12 grudnia można zapisać na szczepienia dzieci od 6 miesiąca życia do 4 lat. Rezerwacji odnośnie szczepień można dokonać poprzez Moje IKP, infolinię lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Od 7 grudnia punkty szczepień mogą zamawiać szczepionkę na COVID-19 w systemie informatycznym. W nocy z 11 na 12 grudnia wystawimy ok. 1,9 mln e-skierowań. Od 12 grudnia można zarejestrować dziecko na szczepienie

– przekazał Niedzielski.

Dodatkowo zaznaczył, że tylko lekarz może skwalifikować dziecko do szczepienia i będą się one odbywać w punktach, gdzie przyjmują medycy.

Powrót obostrzeń

Ministra zdrowia dopytywano o prawdopodobieństwo zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego. Dlatego, że końcem listopada premier Morawiecki ogłaszał taką możliwość.

Nie wykluczmy takiego rozwiązania, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy jest to ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić

– tłumaczył Adam Niedzielski

Czy zatem powrót obostrzeń nie jest nam groźny? Na tę chwilę nie ma wyraźnych przesłanek od międzynarodowych instytucji na ten temat.

W połowie stycznia będziemy mieć informacje na temat tego, jak się rozwinie kolejna fala

– przekazał i dodał, że właśnie w styczniu zostaną podjęte ewentualne decyzje.

Źródła: www.o2.pl/informacje/zle-wiesci-rzad-przywroci-restrykcje-6842385461852736akoronawirusowi, wiadomosci.wp.pl
Fotografie:

Może Cię zainteresować