×

Ogromna zmiana wchodzi w życie już od dziś! Wiele kobiet nie będzie zadowolonych

Padła oficjalna informacja. Rząd wprowadza rejestr ciąż! Nowe przepisy mają wejść w życie od soboty 1 października. To obowiązek, który nakłada na personel medyczny rozporządzenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Wpis będzie przymusowy, a pacjent nie będzie mógł nic w tej sprawie powiedzieć. Co jeszcze wnoszą nowe przepisy?

Zmiany od 1 października. Rząd wprowadza rejestr ciąż

To już nieuniknione. Rząd wprowadza rejestr ciąż od 1 października. Obowiązek ma być nałożony na personel medyczny. Tak wynika z rozporządzenia ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Niestety będzie to odbywać się wbrew woli pacjentów. Lekarze będą mieli obowiązek wpisać informację o ciąży do SIM (Systemu Informacji Medycznej). Dotyczy to także świadczeń prywatnych. Wcześniej wpisywanie danych o ciąży było możliwe, lecz nieobowiązkowe. Pierwsze doniesienia o planowaniu wprowadzenia nowych przepisów pojawiły się w mediach jeszcze w tamtym roku. Jednak fala krytyki społeczeństwa wobec rządu doprowadziła do wstrzymania się od tej decyzji. Pojawił się społeczny bunt przeciw infiltracji życia obywateli. Teraz nagle rejestr ciąż wchodzi w życie. Odbierając tym samym pacjentkom możliwość decydowania o własnym zdrowiu i życiu. W Internecie zawrzało.

W opinii ministra nie chodzi tu wcale o inwigilację. Jego zdaniem celem jest zmniejszenie ryzyka tego, że ciężarna kobieta przyjmie leki, których w ciąży nie może przyjąć. Chodzi przede wszystkim o sytuacje nagłe, jak choćby ratowanie życia, kiedy kobieta nie jest w stanie zakomunikować ratownikom, że spodziewa się dziecka. Innym argumentem przemawiającym za tym, by rejestr ciąż wszedł w życie, jest to, że ma on ułatwić obieg dokumentacji medycznej i tym samym ograniczy koszty biurokracji.

Kiedy ciąża zniknie z rejestru?

Według nowej ustawy dostęp do informacji o ciąży w SIM ma pracownik medyczny, który tę informację wpisał. Poza nim uprawnieni będą też wszyscy pracownicy, którzy leczą pacjentkę, czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Jednak w sytuacji zagrożenia życia i podczas prowadzenia ciąży. Dostęp do rejestru ciąż może mieć też sąd lub prokuratura w ramach toczących się postępowań. Pojawia się również pytanie o to, kiedy dane znikną z systemu? Informacja o ciąży pojawi się w SIM już na wczesnym etapie. Czyli wtedy, gdy najczęściej dochodzi do poronień. Zniknie zaś w momencie porodu. Rejestr ciąż nie będzie przechowywał już dalej informacji w momencie, kiedy ciąża zakończy się poronieniem. Jeśli natomiast poronienie nastąpi poza podmiotem, ciąża nie zniknie z systemu SIM, aż do wpisanej na początku orientacyjnej daty porodu.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować