×

Adam Niedzielski szczerze o powrocie maseczek. „Wszystko wskazuje”

Można by rzec, że wygraliśmy walkę z COVID-19, a maseczki odeszły już do lamusa. Otaczająca nas rzeczywistość nie rysuje się jednak w aż tak kolorowych barwach. Kiedy spojrzymy na oficjalne statystyki, widzimy, że we wrześniu liczba zakażeń SARS-CoV-2 rosła. Czy jeśli trend wzrostowy zostanie utrzymany, istnieje ryzyko przywrócenia obostrzeń epidemicznych? Co myśli minister zdrowia Adam Niedzielski o powrocie maseczek? Czy zasłanianie ust i nosa wciąż jest brane pod uwagę?

Koronawirus w Polsce

Przypomnijmy, rząd wprowadził stan epidemii 20 marca 2020 roku. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów 13 maja 2022 roku został zniesiony stan epidemii, a w jego miejsce wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. W związku z tym zostały zniesione niemal wszystkie obostrzenia z pewnymi wyjątkami.

Wyjątek ten stanowi obowiązek noszenia maseczek, w takich miejscach jak: szpitale, przychodnie, poradnie, ośrodki zdrowia, hospicja, ośrodki leczenia uzdrowiskowego, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, opiekuńczo-lecznicze i rehabilitacyjne oraz apteki.

Czy niebawem i tam nie będziemy musieli zaciągać na twarz maseczek? A może wręcz przeciwnie, wrócimy do ich noszenia także w innych miejscach?

Epidemia może wrócić?

Od jakiegoś czasu pojawiają się pogłoski, że epidemia znów może wrócić do nas w ostatnim trymestrze roku. Wirusolodzy zapowiadali, że kolejna fala nadejdzie w listopadzie bądź w grudniu. W związku z tym już w sierpniu 2022 roku wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewniał w Polsat News, że rząd „przygotował plan na jesień”. Plan ten zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku zakrywania ust i nosa względem osób z grupy wrażliwej, tj. osób powyżej 60. roku życia. Co na to minister zdrowia?

Adam Niedzielski nie wykluczył przywrócenia części obostrzeń. Uznał, że jest to możliwe, jeśli liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach wzrośnie do 5 tys. Choć do tego wciąż daleko, we wrześniu dało się zaobserwować wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2.

Adam Niedzielski o powrocie maseczek

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem audycji „Sedno Sprawy” Radia Plus. Podczas rozmowy powrócił temat COVID-19 i związanych z tym ograniczeń. Dziennikarz zapytał m.in. ministra o przywrócenie maseczek w komunikacji miejskiej w kontekście rosnącej liczby zakażeń.

Wszystko wskazuje, że nic takiego nie będzie miało miejsca

– uspokajał w „Sedno Sprawy” Radia Plus szef resortu zdrowia.

Niedzielski dodał, że mamy do czynienia z innym przebiegiem jesiennej fali niż miało to miejsce w poprzednich latach. Wcześniej liczba zakażeń wzrastała już latem. Tym razem wzrost ma związek z tym, że dorośli wrócili do biur, a dzieci do szkół, ale zdaniem szefa resortu zdrowia nie powinno to przynieść nowej fali. Już teraz przemawia za tym chociażby fakt, że 19 września 2022 roku po raz pierwszy w tym miesiącu odnotowany został niewielki spadek nowych zakażeń. Tego dnia potwierdzono 720 nowych zachorowań na COVID-19, w tym 95 ponownych, i żadnego przypadku śmierci pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

Szykuje się powrót maseczek? Coraz więcej mówi się o tym również w kontekście jakości powietrza w Polsce.

Źródła: www.o2.pl, www.popularne.pl
Fotografie: Instagram, Wikimedia Commons, Pxhere

Może Cię zainteresować