×

Groźny wirus na truskawkach. Kilkanaście osób już trafiło do szpitala!

Groźny wirus na truskawkach z uprawy ekologicznej. Eksperci biją na alarm po tym, jak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) podała, że czerwone owoce były źródłem zakażenia. Dotychczas służby potwierdziły niemal 30 przypadków zakażenia, z czego kilkanaście osób wymagało hospitalizacji. O jakim wirusie mowa?

Wirus na truskawkach. Owoce zakażone WZW typu A

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) prowadzi śledztwo w sprawie epidemii wirusowego zapalenia wątroby typu A. W związku z tym urzędnikom ds. zdrowia publicznego udało się już ustalić, że źródłem zakażenia były truskawki z upraw ekologicznych.

Obecnie służby prowadzą śledztwo, które ma dać odpowiedź na pytanie, jak wirus przedostał się do owoców. Wstępne podejrzewają, że truskawki zostały zakażone przez chorą osobę, która nie przestrzegała zasad higieny (nie myła rąk). Co ciekawe, wirusowe zapalenie wątroby typu A określa się jest właśnie mianem „choroby brudnych rąk”. Eksperci nie wykluczają również, że woda do nawadniania truskawek została skażona ściekami.

Źródłem każdego zapalenia wątroby typu A jest człowiek. Istnieją różne możliwości przedostania się wirusa do truskawek. Jednym z nich może być to, że woda używana do nawadniania truskawek mogła zostać zanieczyszczona skażonymi ściekami

– wyjaśnił Francisco Diez, dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Żywności z Uniwersytetu Georgia.

wirus na truskawkach
publicdomainpictures.net

Portal poradnikzdrowie.pl podaje, że potencjalnie skażone truskawki zostały zakupione w USA w terminie od 5 marca do 25 kwietnia 2022 roku. Co więcej, truskawki pod markami FreshKampo i Heb można było kupić w sklepach Aldi, HEB, Kroger, Safeway, Trader Joe’s i Walmart oraz w Kanadzie w sklepach spółdzielczych w Albercie i Saskatchewan.

30 przypadków zakażenia, 12 osób w szpitalu

Służby potwierdziły dotychczas niemal 30 przypadków zakażenia wirusem WZW typu A, z czego 12 osób wymagało hospitalizacji. W związku z zakażeniami nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

Zakażenie WZW typu A, czyli żółtaczka pokarmowa

Zakażenie WZW typu A jest chorobą miąższu wątroby, która jest wywołana przez wirusa HAV. Początkowe objawy są grypopodobne, po czym zamieniają się w chorobę o ciężkim przebiegu, która jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych (dzieci przechodzą chorobę lżej).

Typowe objawy zakażenia WZW typu A, to: zmęczenie, nudności, bóle brzucha, wymioty, ciemny mocz, blady stolec, zażółcenie oczu i skóry.

Z pewnością przypomnę sobie o tym, zanim kolejny raz sięgnę po truskawki…

wirus na truskawkach
Pixabay
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.planeta.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), PublicDomainPictures, Pixabay

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x