×

Rodzice drżą o swoje dzieci. Epidemia paciorkowca typu A zbiera żniwo na Wyspach

Epidemia paciorkowca typu A zbiera żniwo w Wielkiej Brytanii. Choć bakteria w wielu przypadkach nie jest niebezpieczna, tym razem jest zupełnie inaczej. Od kilku miesięcy inwazyjna forma paciorkowca jest śmiertelnie niebezpieczna. Na Wyspach Brytyjskich z powodu infekcji zmarło ponad 20 dzieci.

Czym jest paciorkowiec typu A?

Paciorkowce to kuliste bakterie Gram-dodatnie, które układają się w różnej długości łańcuszki. Łatwo wnikają w skórę i tkanki łączne, przez co cechują się dużą inwazyjnością.

Wśród paciorkowców wyróżniamy paciorkowiec grupy A, który powszechnie bytuje na skórze i w gardle. W związku ze specyfiką do zarażenia paciorkowcem grupy A dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Wystarczy, że chora osoba kichnie, zakaszle lub będzie rozmawiać z kimś w niewielkiej odległości. Co istotne, większość zakażonych bakterią osób praktycznie nie choruje (nie ma żadnych objawów), ewentualnie dostaje bólu gardła (zapalenia migdałków) lub zapalenia tkanki łącznej. Zdarza się jednak, że paciorkowiec grupy A wywołuje poważniejsze choroby, np. szkarlatynę.

W rzadkich przypadkach zakażenie może rozwinąć się w inwazyjną infekcję paciorkowcem (iGAS) i to ona wydaje się być najbardziej niebezpieczna.

Epidemia paciorkowca typu A zbiera żniwo w Wielkiej Brytanii

Wzrost liczby przypadków zakażeni paciorkowcem w Wielkiej Brytanii zaczęto zauważać już w październiku i jest on widoczny do dzisiaj. W niektórych częściach kraju jest on wyjątkowo gwałtowny. Niesie to za sobą bardzo poważne i przykre konsekwencje.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) stwierdziła, że wzrost liczby przypadków paciorkowca A jest prawdopodobnie spowodowany dużą ilością krążących bakterii i zwiększonym mieszaniem społecznym. Niestety, dane są przerażające. UKHSA zgłosiła do tej pory 94 śmiertelne przypadki w Wielkiej Brytanii w ciągu zaledwie siedmiu dni od rozpoznania wspomnianego inwazyjnej infekcji paciorkowca. Bakteria nie oszczędza w szczególności najmłodszych. Z najnowszych danych wynika, że na Wyspach Brytyjskich zmarło już z powodu infekcji aż 26 dzieci.

Każda śmierć jest tragedią, szczególnie małych dzieci, myślami jestem z ich rodzinami i bliskimi. Na szczęście większość przypadków infekcji paciorkowcem typu A występuje w łagodnej postaci i można ją leczyć antybiotykami

– napisał na Twitterze szkocki sekretarz zdrowia Humza Yousaf.

Problem w tym, że w niektórych regionach zaczyna brakować antybiotyków niezbędnych do zwalczania bakterii.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.bbc.co.uk, www.nhsggc.org.uk
Fotografie: Rawpixel, Rawpixel (miniatura wpisu), www.rawpixel.com, www.rawpixel.com

Może Cię zainteresować