×

Nagła zmiana decyzji w sprawie szczepień. „Nie da się przeprowadzić…”

Zapadła istotna zmiana decyzji w sprawie szczepień, o czym w wywiadzie dla Radia Plus poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Od 1 marca nie będzie obowiązku szczepień dla służb mundurowych i nauczycieli. Nie oznacza to jednak, że obowiązek ten nie zostanie wprowadzony w przyszłości.

Obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce

Jeszcze pod koniec 2021 roku Ministerstwo Zdrowia zapowiadało obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla niektórych grup zawodowych, w tym medyków, służb mundurowych i nauczycieli. Pojawiły się doniesienia, że obowiązek miałby wejść w życie od 1 marca 2021 roku. Dziś już wiemy, że tak się nie stanie, przynajmniej nie za kilka tygodni.

Zmiana decyzji w sprawie szczepień

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Radiem Plus poinformował, że rozporządzenie o obowiązku szczepień na pewno nie wejdzie w życie od 1 marca.

Zdaniem rzecznika pozostało zbyt mało czasu, żeby przedstawiciele służb mundurowych i nauczyciele zdążyli się w pełni zaszczepić. Wyjątkiem są medycy, o których w kontekście obowiązku szczepień został zapytany Andrusiewicz.

W przypadku medyków mówimy o tym, że od 1 marca ten obowiązek będzie egzekwowany, to znaczy, że taka osoba będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Więc, co logiczne, tego nie da się przeprowadzić w tak krótkim okresie czasu w stosunku do innych grup zawodowych (…). Bez tych szczepień żaden lekarz w tym kraju, ani pielęgniarka, nie zostanie dopuszczona do pacjenta. Tu jest podobnie. Co tu więcej regulować? Nie można dopuścić kogoś, kto nie jest osobą bezpieczną dla pacjentów

– powiedział rzecznik MZ.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Nasz Dziennik (@nasz_dziennik)

Konsekwencje dla niezaszczepionego personelu medycznego

O tym, jaka decyzja zostanie podjęta wobec niezaszczepionej osoby, która pracuje w ochronie zdrowia, decydować będzie dyrektor danej placówki. Taka osoba będzie mogła zostać np. przesunięta do działu administracyjnego. Nie można również wykluczyć, że zostanie zawieszona.

Nasuwa się tym samym pytanie, czy takie działania i decyzje nie spowodują pogłębienia problemów kadrowych? Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz miał na pytanie krótką odpowiedź. Uznał bowiem, że „lekarz powinien być przede wszystkim osobą bezpieczną dla pacjenta”.

zmiana decyzji w sprawie szczepień
YouTube

Nowy sposób raportowania o zakażeniach w Polsce. Zmiany obowiązują już od 7 lutego 2022 r.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.radioplus.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij