×

Wysokie kary dla niezaszczepionych. W tym kraju zapłacą nawet 16 tys. złotych!

Nie chcesz się szczepić? Możesz za to słono zapłacić. Austriacki rząd wprowadza obowiązek szczepień i przewiduje wysokie kary dla niezaszczepionych! Ci, którzy będą się uchylać od przyjęcia preparatów, mogą zapłacić nawet 3600 euro grzywny, to ponad 16 tys. złotych!

Austria wprowadza obowiązek szczepień

7,7 mln – tylu Austriaków powyżej 14. roku życia zostanie objętych obowiązkiem szczepień. Ten, zgodnie z decyzją austriackiego rządu, ma wejść w życie 1 lutego 2022 roku. Wymóg szczepień będzie dotyczyć przyjęcia trzech dawek.

Austriackie władze nie ugięły się pod żądaniami protestujących, którzy w ostatnich tygodniach wychodzili na ulice, sprzeciwiając się surowym restrykcjom oraz obowiązkowi szczepień.

Projekt ustawy przedstawili minister zdrowia Wolfgang Mueckstein (Zieloni) i minister Karoline Edtstadler (OeVP). Wspierają go również przedstawiciele opozycji. Wszystkie osoby niezaszczepione do 15 lutego otrzymają informację o obowiązku szczepienia się. Będą mieć dokładnie miesiąc, by obowiązek spełnić. A co, jeśli tego nie zrobią?

Od 15 marca na osoby, które odmawiają przyjęcia szczepionki, będą nakładane grzywny.

Wysokie kary dla niezaszczepionych!

Na początek kara wyniesie 600 euro, ale z czasem osoby, które nie przyjmą szczepionki, będą mogły zapłacić więcej, nawet 3600 euro kary. To około 16,5 tys. złotych! Taka sama kara będzie obowiązywać za fałszowanie zaświadczeń zwalniających od szczepień.

Zebrane w ten sposób pieniądze mają trafić do szpitali

– przekazuje Vienna Online.

Projekt zakłada zwolnienie z obowiązku szczepień w kilku wyjątkach:

  • u osób w wieku poniżej 14. roku życia,
  • kobiet w ciąży,
  • osób, które nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych,
  • osób, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przechorowały Covid-19.

Zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do szczepienia będą mogli wystawić lekarze rodzinni, interniści, psychiatrzy, dermatolodzy, pediatrzy oraz ginekolodzy.

Przypomnijmy: 12 grudnia w Austrii zakończy się ogólnokrajowy lockdown, wprowadzony 22 listopada. Jednak nadal funkcjonować będą surowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Dodatkowo wszystkich nadal będzie obowiązywać nakaz noszenia maseczek w środkach transportu, w sklepach i miejscach publicznych (wymagana jest maska typu FFP2). W Austrii, jak dotąd, szczepionkę przyjęło 67,7 proc. populacji.

Warto dodać, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Austria ma już trzeciego kanclerza. W poniedziałek zaprzysiężony został Karl Nehammer. Jego poprzednik Sebastian Kurz podał się do dymisji. Potem dymisję ogłosił zastępujący go Alexander Schallenberg.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij