×

Luzowanie obostrzeń od marca? Wiemy, co z obowiązkiem zakładania maseczek

Luzowanie obostrzeń od marca? Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnia, co dalej z restrykcjami w Polsce i podaje termin wprowadzenia zmian.

Luzowanie obostrzeń od marca?

Resort zdrowia już od tygodni przymierza się do znoszenia części obostrzeń. Mimo głosów, że Polska nie jest gotowa na odchodzenie od restrykcji, z ministerstwa płyną pełne optymizmu zapowiedzi.

Czy optymizm jest zasadny? To się dopiero okaże. Ale póki co, możemy się cieszyć wieściami, na które wszyscy czekali. Ministerstwo Zdrowia zapowiada stopniowe luzowanie obostrzeń. Przełomowym miesiącem ma być marzec.

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, jeżeli trend [spadkowy epidemii – przyp. red.] będzie obserwowany w najbliższych dniach, to zakładamy, że do końca przyszłego tygodnia, po rekomendacjach przedstawionych przez ministra panu premierowi, zapewne zechcemy ogłosić to, co będzie miało miejsce w marcu i zapewne będzie to schodzenie z pewnych obostrzeń

– przekazał dzisiaj szef resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Z kolei minister Niedzielski oświadczył, że będzie „rekomendował premierowi, by w marcu – jeśli zejdziemy poniżej 10 tys. dziennych zakażeń – zostały zniesione restrykcje dotyczące limitów w miejscach publicznych„. Zapowiedział też, że codzienne raportowanie zakończy się, gdy COVID-19 przestanie być obciążający dla szpitali, podobnie jak grypa. Natomiast na pewno nie nastąpi to w marcu. Warto się jeszcze uzbroić w cierpliwość.

Co z maseczkami ochronnymi oraz nakazem zakrywania nosa i ust?

Nie jest tajemnicą, że wielu z nas, jeśli nie większość, najbardziej czeka na informację o rezygnacji z obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką. Niestety na to nie mamy co liczyć w najbliższej przyszłości. Złudzeń pozbawił nas rzecznik resortu zdrowia.

W maseczkach na razie jeszcze na pewno zostaniemy, ale z części obostrzeń będzie można zejść, zważywszy na to, że trend spadkowy jest w naszym kraju cały czas obserwowany

— stwierdził Andrusiewicz podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Widzimy również to, co dzieje się na świecie, w innych państwach, które zapowiadają stopniowe luzowanie obostrzeń; nie jesteśmy ani w czołówce, ani na końcu stawki, raczej w środku państw, które zapowiadają pewne luzowanie

– dodał.

Dobre wieści są takie, że piątek 18 lutego jest kolejnym dniem ze spadkiem liczby zakażeń. Oby ten trend się utrzymał. W tej chwili, jak przekazał Andrusiewicz, Omikron stanowi ponad 97 proc. wszystkich badanych, sekwencjonowanych przypadków koronawirusa w Polsce.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować