×

Liczba zakażeń spada niemal z dnia na dzień. Rząd zniesie wszystkie obostrzenia?

Liczba zakażeń spada. Ostatniej doby odnotowano w Polsce najmniej przypadków koronawirusa od 10 stycznia. Czy to oznacza, że już wkrótce czeka nas luzowanie restrykcji? Głos w tej sprawie zabrał rzecznik rządu Piotr Müller oraz rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Liczba zakażeń spada

Dzisiaj rano resort zdrowia poinformował o 9589 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. To najniższy wynik od 10 stycznia! Porównując dane z ministerstwa tydzień do tygodnia, liczba nowych zakażeń zmniejszyła się o blisko 30 procent.

Nowe zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego (1791), wielkopolskiego (1118), kujawsko-pomorskiego (990), śląskiego (753), zachodniopomorskiego (688), pomorskiego (619), dolnośląskiego (549), łódzkiego (545), małopolskiego (483), warmińsko-mazurskiego (442), lubuskiego (417), lubelskiego (372), świętokrzyskiego (229), podlaskiego (219), opolskiego (171), podkarpackiego (154).

Ostatniej doby 1 osoba zmarła z powodu COVID-19, a 15 osób z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Z entuzjazmem warto się jeszcze wstrzymać, przynajmniej przez kilka dni. Ale dzisiejszy raport Ministerstwa Zdrowia to kolejny mocny sygnał, że piąta fala epidemii zaczyna się wycofywać. W związku z tym powrócił temat luzowania obostrzeń w naszym kraju.

Co zatem z restrykcjami? Będą zniesione?

Gościem Radia Plus był rzecznik rządu Piotr Müller, który stwierdził, że jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, to w marcu możliwe będzie luzowanie kolejnych obostrzeń.

Liczę na to, że faktycznie w marcu będzie można pokazywać dobre decyzje, aczkolwiek jestem zawsze ostrożny, bo tak jak wiemy, koronawirus już nie raz potrafił niestety pokazać swoje czarne oblicze

– skomentował Müller.

Jak daleko idących, to już trudno powiedzieć na ten moment

– dodał.

Liczba zakażeń spada
Twitter

W podobnym tonie wypowiedział się niedawno rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, jeżeli trend będzie obserwowany w najbliższych dniach, to zakładamy, że do końca przyszłego tygodnia, po rekomendacjach przedstawionych przez ministra panu premierowi, zapewne zechcemy ogłosić to, co będzie miało miejsce w marcu i zapewne będzie to schodzenie z pewnych obostrzeń

– stwierdził.

Jednocześnie Andrusiewicz podkreślił, że na razie nie mamy co liczyć na zniesienie obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką.

Widzimy również to, co dzieje się na świecie, w innych państwach, które zapowiadają stopniowe luzowanie obostrzeń; nie jesteśmy ani w czołówce, ani na końcu stawki, raczej w środku państw, które zapowiadają pewne luzowanie

– wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij