×

Obostrzenia w Polsce od 1 marca 2022. Co zmieniło się od początku miesiąca?

Obostrzenia w Polsce od 1 marca 2022. Obostrzenia, które od kilku dni są znacząco okrojone, a to za sprawą znaczącego spadku liczby zakażeń, do czego przyczyniło się odpowiedzialne zachowanie społeczeństwa i szczepienia przeciw COVID-19. Sprawdź, co się zmieniło!

Sytuacja epidemiczna w Polsce

W czasach wojny na Ukrainie, gdzie każdego dnia giną niewinni ludzie, wszystkie inne problemy zdają się schodzić na dalszy plan. Nie możemy jednak zapominać o naszym zdrowiu i pandemii COVID-19, która wciąż jest z nami.

Tylko dzisiaj ministerstwo zdrowia potwierdziło w ciągu ostatniej doby 12 483 nowych przypadków zakażenia COVID-19. Z powodu zakażenia zmarły 53 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 153 osoby.

Choć te liczby wciąż mogą budzić niepokój, rząd po konsultacjach z Radą do spraw COVID-19 zdecydował o zniesieniu większości obostrzeń. Zostają tylko te, które „są konieczne”.

Dziś widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam właściwie przez wiele miesięcy

– poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Zmiany dotyczące obostrzeń weszły w życie od 1 marca 2022 r.

Obostrzenia w Polsce od 1 marca 2022
Pixabay

Obostrzenia w Polsce od 1 marca 2022 roku

Od 1 marca br. w naszym kraju:

  • przestały obowiązywać wszystkie limity osób niezaszczepionych, w tym limity w sklepach, kościołach, transporcie, restauracjach, miejscach kultury, obiektach sportowych czy podczas spotkań lub imprez,
  • otwarte zostały dyskoteki i kluby nocne,
  • wróciła możliwość spożywania posiłków w kinie,
  • we wszystkich urzędach wróciła praca stacjonarna,
  • zniesione zostało zalecenie pracy zdalnej.

Jednak pewne restrykcje nadal z nami pozostają. Niezmiennie w Polsce obowiązuje:

  • zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych,
  • izolacja w przypadku zakażenia COVID-19,
  • kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-1,
  • kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC).

Nowe przepisy sanitarne obowiązywać będą do 31 marca 2022 r. W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce zostanie podjęta decyzja w sprawie zniesienia lub zaostrzenia pozostałych obostrzeń.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.gov.pl, stronazdrowia.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij