×

Rzecznik MZ podał warunek luzowania obostrzeń. „Podobnie postępują inne państwa”

W ostatnich dniach coraz więcej mówi się o „powrocie do normalności”, co jest następstwem spadającej liczby nowych dziennych przypadków koronawirusa. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał warunek luzowania obostrzeń w Polsce. O tym, kiedy to nastąpi, świadczyć mają kolejne przyrosty zakażeń.

Raport COVID-19

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 108,4 tys. testów na COVID-19. Potwierdzono 22 267 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, z czego 2 408 to ponowne przypadki zakażenia. Z powodu zakażenia COVID-19 zmarło 86 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innych schorzeniami zmarło 292 osoby. To liczby, które wciąż nie napawają optymizmem, nie mniej mogą świadczyć o tym, że punkt kulminacyjny piątej fali jest już za nami.

Tylko jedno województwo notuje obecnie minimalne wzrosty epidemiczne. To województwo kujawsko-pomorskie, które w ostatnim tygodniu ma średnio 2 proc. wzrostu. Pozostałe województwa notują już dość duże spadki

– mówił we wtorek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Kiedy zatem możemy się spodziewać zniesienia obowiązku noszenia maseczek i poluzowania aktualnych obostrzeń?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podał warunek luzowania obostrzeń

Andrusiewicz wskazał także na poziom dobowego przyrostu zakażeń, który będzie przemawiał za poluzowaniem obostrzeń.

Ewentualne luzowanie obostrzeń będzie możliwe, gdy wskaźniki epidemiczne spadną poniżej poziomu 10 tys. nowych zakażeń

– wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia.

Do 1 marca pracownicy medyczni powinni być już z w pełni zaszczepieni

Wojciech Andrusiewicz odniósł się również do pracowników medycznych. Przypomniał, że do 1 marca pracownicy służby zdrowia powinni być w pełni zaszczepieni. W przeciwnym razie takie osoby nie powinny być dopuszczane do opieki nad potrzebującymi pacjentami i będą musieli liczyć się z karą finansową.

Czy takie osoby mają być zwalniane, czy kierowane do innych zadań w danym podmiocie medycznym, to już jest decyzja kierującego placówką. Na początku przyszłego tygodnia pojawi się dokładna interpretacja przepisów ze strony Ministerstwa Zdrowia, jeśli ktoś ma wątpliwości.

Zmiany w obostrzeniach. Nowe zasady izolacji i kwarantanny

Rzecznik prasowy MZ przypomniał także, że od wtorku 15 lutego obowiązują nowe zasady dotyczące izolacji i kwarantanny. Dzisiaj rozpoczęła się wysyłka wiadomości SMS do wszystkich, którzy trafili na izolację na starych zasadach jeszcze przed 15 lutym. Przypomnijmy, że wcześniej izolacja trwała 10 dni. Teraz czas ten został skrócony.

Nie jesteśmy pierwszym państwem na świecie, które skraca okres izolacji, likwiduje kwarantannę z kontaktu. Podobnie postępują inne państwa. Wynika to z danych epidemiologicznych, ze wskazań epidemiologów, wirusologów i lekarzy chorób zakaźnych. Po pierwsze objawy po zakażeniu wariantem Omikron występują zdecydowanie szybciej. Najczęściej już na drugi dzień. Wirus jest mniej zjadliwy

– wyjaśnił Andrusiewicz.

Szczegóły dotyczące zmian w zasadach izolacji i kwarantanny znajdziesz TUTAJ.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.youtube.com
Fotografie: www.youtube.com

Może Cię zainteresować