×

Luzowanie obostrzeń od 15 lutego. Nowe rozporządzenie wchodzi w życie od dzisiaj

Luzowanie obostrzeń od 15 lutego. Rozporządzenie, które wchodzi w życie od dzisiaj, dotyczy przede wszystkim zmian w zasadach izolacji i kwarantanny. Co się zmieni w związku ze spadającą liczbą zakażeń COVID-19?

Izolacja a kwarantanna

Izolacja i kwarantanna to dwa pojęcia, które są często mylone przez społeczeństwo. Choć ich finalne znacznie jest podobne, te dwa pojęcia znacznie się od siebie różnią. Izolacja domowa to odosobnienie osoby, która otrzymała pozytywny wynik testu na COVID-19, nie jest hospitalizowana i nie została skierowana do izolatorium.

Kwarantanna z kolei dotyczy osób teoretycznie zdrowych, które były narażone na kontakt z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, przekroczyły granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, mają niepokojące objawy infekcji lub zostały skierowane na test.

Luzowanie obostrzeń od 15 lutego: zmiany w zasadach izolacji i kwarantanny

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce zaczyna zmierzać w dobrym kierunku. W ciągu ostatnich dni odnotowujemy malejącą liczbę przypadków zakażeń COVID-19, w związku z czym rząd postanowił złagodzić obostrzenia. Te tyczą się zmian zasad izolacji i kwarantanny, które obowiązują od dzisiaj.

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia z 10 lutego 2022 roku od wtorku 15 lutego izolacja osób, u których wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zostaje skrócona z 10 dni obowiązujących do tej pory do 7 dni.

Od dzisiaj zmienia się także moment, od którego liczona będzie izolacja w warunkach domowych. Do tej pory izolacja była liczona od daty uzyskania pierwszego dodatniego testu diagnostycznego w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Od dzisiaj izolacja w warunkach domowych liczona będzie od momentu wykonania testu diagnostycznego, nie od momentu uzyskania dodatniego wyniku.

Co się nie zmienia?

Bez zmian pozostaje obowiązek odbywania kwarantanny przez osoby mieszkające z osobą, która ma obowiązek odbycia kwarantanny. Obowiązkowa kwarantanna dla domownika kończy się wraz z końcem izolacji albo w chwili wprowadzenia do systemu negatywnego wyniku testu na COVID-19 wykonanego przez domownika.

Obowiązkowa kwarantanna nie dotyczy osób, które w okresie nie dłuższym niż 30 dni zakończyły izolację, izolację w warunkach domowych lub były hospitalizowane z powodu zakażenia COVID-19.

Ozdrowieńcy chorują na zespół złamanego serca. Groźne powikłanie po COVID-19.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.pap.pl
Fotografie: Wikimedia Commons, Pixabay

Może Cię zainteresować