×

Ozdrowieńcy chorują na zespół złamanego serca. Groźne powikłanie po COVID-19

Ozdrowieńcy chorują na zespół złamanego serca. To jedno z powikłań, jakie przynosi przechorowanie COVID-19. Medycy apelują, aby badać serce. Po infekcji obserwuje się zwiększenie występowania groźnej kardiomiopatii Takotsubo. Często ma ona bardzo gwałtowny przebieg, a jej symptomy przypominają zawał.

Ozdrowieńcy chorują na zespół złamanego serca

Niestety coraz częściej zdarza się, że przechorowanie koronawirusa to zaledwie początek problemów. Wszystko dlatego, że przejście zakażenia może skończyć się wieloma różnego rodzaju powikłaniami. Niektóre z nich są bardzo typowe dla powikłań po infekcjach wirusowych, a inne mniej (np. penis covidowy czy covidowy odbyt).

Teraz amerykańscy naukowcy alarmują, że w trakcie pandemii lawinowo wzrosła liczba przypadków kardiomiopatii Takotsubo (TTS), nazywanej „zespołem złamanego serca”.

Czym jest kardiomiopatia Takotsubo?

Zespół złamanego serca jest chorobą, która potencjalnie związana jest ze stresem fizycznym lub emocjonalnym czy nawet silnymi emocjami (nawet tymi pozytywnymi). Najczęściej występuje u kobiet w wieku średnim i starszym.

Kardiomiopatia Takotsubo (TTS) jest potencjalnie śmiertelna i ma ostry charakter. Nagle i przejściowo pojawiają się zaburzenia w funkcjonowaniu skurczowym lewej komory serca. W wyniku tego staje się ona osłabiona i pojawia się problem z pompowaniem utlenowanej krwi do aorty.

Głównymi objawami TTS są: ból w klatce piersiowej i duszność. Sprawia to, że łudząco przypomina ona zawał serca.

Po wystąpieniu zespołu złamanego serca pojawia się szereg innych powikłań takich jak niskie ciśnienie krwi, niewydolność serca, zakrzepy krwi w sercu, a także i arytmie, czy uszkodzenia mięśnia serca oraz obrzęk płuc lub obecność płynu w płucach.

Ozdrowieńcy chorują na zespół złamanego serca. Jak go zdiagnozować?

Do zdiagnozowania kardiomiopatii Takotsubo służą najczęściej badania laboratoryjne, badanie elektrokardiograficzne, a także i badania obrazowe takie jak echokardiografia oraz koronarografia.

Co ciekawe, wciąż nie jest jasne, jaka jest dokładna przyczyna występowania zespołu złamanego serca. Dotychczasowe ustalenia są jedynie przypuszczeniami naukowców.

Źródła: pulsmedycyny.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować