×

Zmiana w bonie turystycznym. Czy przez narodową kwarantannę wsparcie przepadnie?

Zmiana w bonie turystycznym jest bardzo istotna dla wszystkich osób, które nie zdążyły jeszcze skorzystać ze wsparcia w wysokości 500 złotych na urlop z dzieckiem. Do Sejmu właśnie trafiła odpowiednia poprawka.

Zamknięcie branży hotelarskiej

W związku z epidemią koronawirusa, rząd wprowadził zakaz korzystania z wyciągów narciarskich oraz hoteli w całej Polsce. Pomimo tego, że wielu prawników kwestionowało legalność rozporządzenia, nie ulega wątpliwości, że te ferie większość Polaków spędzi we własnych czterech ścianach.

W efekcie wiele rodzin, które planowało zimą wykorzystać bon turystyczny, straciło ku temu okazję. Aby umożliwić Polakom skorzystanie z bonu 500+, do Sejmu trafiła właśnie poprawka do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Zapis przewiduje, że bon będzie można wykorzystać także w celu opłacenia wycieczek jednodniowych, nie zawierających noclegów. Biorąc pod uwagę, że obecnie branża hotelarska nie działa, jest to spore udogodnienie. Przypomnijmy, ze dotychczas bon można było wykorzystać wyłącznie na noclegi, wyżywienie lub imprezę turystyczną z jednym noclegiem.

Spora część Polaków zdążyła już wykorzystać bon podczas wakacji. Są jednak tacy, którzy planowali wyjechać na ferie zimowe. Właśnie dlatego osoby, które nie wykorzystały bonu, mogą zapłacić nim np. na jednodniową wycieczkę szkolną dziecka. Jest to wspaniała informacja dla branży turystycznej, która znajduje się w tej chwili w niełatwej sytuacji.

Zmiana w bonie turystycznym

Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Organizacja Turystyczna zaproponowali zmiany dotyczące możliwości korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego. Zgodnie z propozycją bonem będą mogły być opłacane także wycieczki jednodniowe.

Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej w rozmowie z Rzeczpospolitą powiedział:

Jeśli bonem będzie można płacić za jednodniowe wycieczki, to skorzystają na tym organizatorzy wycieczek szkolnych, młodzieżowych, sportowych i półkolonii. Nawet już podczas tej zimy.

Z takiego rozwiązania skorzystają m.in. przewodnicy turystyczni, właściciele autokarów i piloci wycieczek. Sama branża turystyczna będzie mogła zarobić przynajmniej na zniwelowanie poniesionych przez pandemię strat. 

Warto przypomnieć, że świadczenie przysługuje rodzinom, objętym programem „Rodzina 500+”. Rodziny posiadające dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na dodatkowy bon, również o wartości 500 zł. Kwota jest wolna od podatku i nie wlicza się do dochodu. Termin ważności bonu turystycznego mija 31 marca 2022.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay, Twitter

Może Cię zainteresować