×

Od 1 września wielkie zmiany w szkołach! Dotyczą nauczycieli, ale i uczniów

Początek nowego roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Nie każdy jednak wie, że przebiegnie on pod znakiem licznych i znaczących reform. Zmiany będą tyczyć się zarówno uczniów jak i nauczycieli. To m.in. nowe zasady dotyczące zwolnień z lekcji WF, nowy przedmiot – Historia i Teraźniejszość, nauka strzelania czy zmiany w stopniach awansu nauczycieli. Co przyniesie nowy rok szkolny?

Zmiany w szkołach od 1 września dla uczniów

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość

W roku szkolnym 2022/2023 wejdzie do programu nauczania uczniów pierwszych klas szkół ponadpodstawowych nowy przedmiot. Historia i Teraźniejszość zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie na poziomie podstawowym. Znajdziemy w niej zagadnienia z historii nowoczesnej – 105 zagadnień z historii 1945-2015, na których przeznaczone jest ok. 90 godzin lekcyjnych.

O przedmiocie zrobiło się w ostatnich dniach wyjątkowo głośno, a to za sprawą podręcznika autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego – podręcznik do HiT-u wywołał burzę. W książce znajdują się m.in. treści, które są subiektywną opinią autora. Szczególną kontrowersję wzbudziło porównanie dzieci z in vitro do „hodowli zwierząt”.

Dłuższe zwolnienia z WF-u tylko od specjalisty

Od nowego roku szkolnego tylko lekarz specjalista będzie mógł potwierdzić i wystawić zwolnienie z WF-u na semestr lub dłużej. W związku z tym zmiana ma ukrócić donoszenie „lewych zwolnień” i zachęcić uczniów do aktywności fizycznej. Co więcej, liczby w tym kontekście mówią same za siebie. Z raportów opracowanych na zlecenie ministra zdrowia wynika, że w 2018 roku nadwagę miało nawet 30,5% dzieci w wieku szkolnym, a tendencja ta jest niestety rosnąca.

Przedmiot Edukacja dla Bezpieczeństwa z nową podstawą programową

Edukacja dla Bezpieczeństwa (EDB) będzie przedmiotem obowiązkowym dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej i klas pierwszy szkół ponadpodstawowych. Tematyka będzie związana z zachowaniem podczas zagrożenia działaniami wojennymi, zasadami udzielania pierwszej pomocy osobom zranionym przy użyciu broni konwencjonalnej i edukacją obronną. Co więcej, w zakres zmian wejdzie również nauka strzelania w szkołach. Jest to reakcja na sytuację, która ma obecnie miejsce w Ukrainie.

Egzamin maturalny w nowej formule

Zmiany czekają również przyszłorocznych maturzystów. Nowa formuła egzaminu zakłada przede wszystkim znaczącą reformę egzaminów z języka polskiego. Pytań z wspomnianego przedmiotu będzie więcej. W związku z tym wydłużony zostanie czas na rozwiązanie zadań. Co więcej, matura pisemna zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza część będzie tyczyć się języka polskiego w użyciu, a składał będzie się na nią test oraz test historycznoliteracki. Drugą część będzie stanowić wypracowanie. Zmieni się również forma egzaminu ustnego. Maturzyści będą losować zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch pytań.

Zmiany w szkołach od 1 września dla szkół i nauczycieli

Podwyżki dla nauczycieli, którzy pracują w zawodzie najkrócej

Na podwyżki rzędu 20 proc. – jak zapewniał Minister Edukacji Przemysław Czarnek – będą mogli liczyć ci nauczyciele, którzy pracują w zawodzie najkrócej. Pensje doświadczonych nauczycieli, którzy pracują w zawodzie najdłużej, nie ulegną zmianie.

„Godziny dostępności” nauczycieli

Od 1 września 2022 roku wprowadzone zostaną tzw. „godziny dostępności” nauczycieli. Co to oznacza? Nauczyciele będą zobligowani do dodatkowej obecności w szkole. Oczywiście czas ten ma zostać przeznaczony na poczet konsultacji z uczniami i rodzicami.

Zmiany w stopniach awansu zawodowego

Od nowego roku szkolnego zmienią się zasady awansu zawodowego. Czterostopniowy system awansu zawodowego nauczyciela zostanie uproszczony tj. skrócony to trzech stopni. Etapy rozwoju zawodowego nauczyciela po zmianie to: przygotowanie do zawodu nauczyciela, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Wraz z rozwojem i awansem nauczyciela rosnąć ma jego pensja.

Konieczność zatrudnienia psychologa specjalnego

Co więcej, od nowego roku szkolnego każda szkoła będzie zobowiązana zatrudnić psychologa specjalnego. Zadaniem specjalisty będzie zapewnienie uczniom odpowiedniej opieki i pomocy psychologiczny-pedagogicznej.

Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, „wkrótce na stronie MEiN zostaną udostępnione dodatkowe, szczegółowe informacje dla nauczycieli o przepisach wdrażających nowe rozwiązania”.

Źródła: wiadomosci.wp.pl

Może Cię zainteresować