×

Prezydent Duda złożył kondolencje królowej Elżbiecie II. Zrobił to w swoim stylu

Wiadomość o śmierci księcia Filipa zelektryzowała wczoraj media na całym świecie. Setki ludzi przychodzą przed bramę Pałacu Buckingham, by pożegnać zmarłego księcia, a do rodziny królewskiej płyną wyrazy współczucia. Również prezydent Duda złożył kondolencje królowej Elżbiecie II.

Śmierć księcia Filipa

śmierci księcia Filipa poinformował w piątek Pałac Buckingham. Senior rodu Windsorów od wielu miesięcy borykał się z problemami zdrowotnymi.

16 marca wrócił do zamku w Windsorze po miesięcznym pobycie w dwóch londyńskich szpitalach. Zmarł w piątek rano. Miał 99 lat.

Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor

– ogłoszono w komunikacie Pałacu Buckingham.

Chociaż książę dożył sędziwego wieku, wiadomość o jego śmierci wstrząsnęła Brytyjczykami. Flagę powiewającą nad Pałacem opuszczono do połowy masztu. Od wczoraj Brytyjczycy gromadzą się pod bramami Pałacu Buckingham.

W mediach pojawił się apel rodziny królewskiej, by z uwagi na pandemię nie przychodzić przed pałac i nie składać kwiatów. Poproszono Brytyjczyków, by zamiast tego złożyli darowizny na rzecz organizacji charytatywnych wspieranych przez księcia Filipa. Usunięto nawet tradycyjne ogłoszenie o śmierci księcia, które powinno znajdować się na ogrodzeniu przed budynkiem. Z obawy przed naruszaniem restrykcji, porządku pilnuje policja.

Prezydent Duda złożył kondolencje

Do Londynu od wczoraj napływają kondolencje z całego świata. Również od naszego prezydenta.

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Księcia Filipa. W imieniu własnym i Narodu Polskiego składam na ręce Waszej Królewskiej Mości najszczersze wyrazy smutku i ubolewania

– napisał Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej.

Prezydent Polski podkreślił, że książę Edynburga był jednym z symboli brytyjskiej korony i wiernie jej służył przez wiele lat. Przypomnijmy – dopiero w 2017 roku książę wycofał się z pełnienia obowiązków publicznych ze względu na stan zdrowia.

Był silnym wsparciem dla Waszej Królewskiej Mości i wszystkich obywateli Zjednoczonego Królestwa, zarówno w życiu osobistym, jak i w służbie państwowej

– dodał.

Prezydent Duda wspomniał również wizytę pary królewskiej w Polsce w 1996 r.:

W Polsce do dziś z sentymentem wspominamy wizytę Waszej Królewskiej Mości oraz Księcia Filipa w Warszawie w 1996 roku.

Depeszę skierowaną do brytyjskiej królowej opublikowano na stronach oficjalnego serwisu internetowego prezydenta Rzeczypospolitej.

Śmierć Księcia Edynburga to niepowetowana strata dla Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów oraz całej społeczności międzynarodowej. Cześć Jego pamięci!

– zakończył prezydent Duda.

Niedawno ogromne poruszenie wywołały kondolencje od prezydenta Dudy złożone po śmierci
Krzysztofa Krawczyka. Prezydent popełnił dużą gafę, ponieważ uznał, że młodzi ludzie nie znają i nie doceniają twórczości legendarnego artysty, który był przecież jednym z ulubieńców podczas wielu koncertów juwenaliowych. Tym razem prezydentowi udało się uniknąć wpadki.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij