×

Ustawa dotycząca pomocy kredytobiorcom. Dziś zostanie podpisana przez prezydenta

Ustawa dotycząca pomocy kredytobiorcom zostanie dziś podpisana przez Andrzeja Dudę. Przewiduje ona wsparcie dla osób spłacających kredyty hipoteczne w związku ze wzrostem stóp procentowych. Ponadto ustawa wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych.

Ustawa dotycząca pomocy kredytobiorcom

W lipcu sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy o finansowaniu przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Teraz przyszedł czas na podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Uroczystość podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom odbędzie się w czwartek w Belwederze

– poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Magyar Igazság (@magyarigazsag)

Pomoc kredytobiorcom. Jakie zapisy w ustawie?

Ustawa przede wszystkim ma dać osobom spłacającym kredyt na dom lub mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Co to oznacza? Osoby, które będą chciały skorzystać ze wspomnianego rozwiązania, będą mogły ubiegać się o zawieszenie spłat kredytu. Raty będzie można zawiesić na cztery miesiące w tym roku i cztery w kolejnym. Co istotne nie poniosą przy tym żadnych dodatkowych kosztów. Takie rozwiązanie niewątpliwie pozwoli wziąć głębszy oddech wielu polskim rodzinom, które już teraz ledwo wiążą koniec z końcem.

Co więcej, ustawa zwiększy Środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jak wynika z ustawy, do końca roku banki mają wpłacić na fundusz dodatkowo 1,4 mld złotych. Pieniądze te będą przeznaczane na pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Przypomnijmy, że wsparcie dla kredytobiorców wypłacane jest na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. Co więcej, indywidualnie ustalana kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie.

Ustawa przewiduje również regulacje wymuszające na bankach odejście od WIBOR. 

Inne zapisy ustawy

Do ustawy wprowadzono ponadto zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października 2022 roku. W ramach tarcz rząd wprowadził niższą stawka VAT na paliwa, prąd, ciepło, gaz, podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolnej. Ponadto rząd przedłużył obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i obniżenie stawki akcyzy na niektóre paliwa silnikowe i olej palmowy.

Źródła: www.tvp.info, www.bgk.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować