×

Senat wprowadza zmiany w ustawie o cenach energii! Najważniejsza dotyczy limitów

To pewne! Senatorowie już zgłosili poprawki do ustawy, która przewiduje zamrożenie cen energii elektrycznej w 2023 r. W ten sposób chcą podnieść limity zużycia prądu. Mają one zagwarantować zamrożoną cenę na poziomie tej z 2022r. Ustawa ma wrócić teraz do Sejmu.

Senat chce zwiększyć limity zużycia prądu w 2023 r.

Senat zgłosił poprawki do ustawy o cenach energii. Chce w ten sposób zwiększyć limity zużycia prądu w 2023 r. Ma to zagwarantować gospodarstwom zamrożenie cen na poziomie takim, jakie są w obecnym roku. Poprawki będą znaczące również dla przedsiębiorców. Według tej ustawy limit zużycia wyglądały następująco:

  • 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Obecnie jedna ze zmian zakłada, że limit zużycia na gospodarstwo domowe w wysokości 2 MWh rocznie zostaje podniesiony o 0,5 MWh na każde uczące się dziecko w wieku do 26 lat, skreślając jednocześnie przywilej wyższego limitu dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Tak samo zwiększono limit w przypadku gospodarstw, w których mieszka osoba niepełnosprawna. Będzie on wynosił nie, tak jak było dotychczas 2,6, a 3,6 MWh limitu rocznego.

Co jednak w sytuacji przekroczenia wskazanych limitów? Jeśli do tego dojdzie odbiorcy zostaną rozliczeni za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r. Co więcej, są też odstępstwa od reguły, czyli odbiorcy, którzy będą wyłączeni z zamrożenia cen. To tej grupy należą te osoby, które zawarły wcześniej rynkową umowę gwarantującą im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 r.

Co jeszcze zmienia Senat?

Wskazane poprawki to nie jedyne, które wprowadza Senat. Widać, że senatorowie podeszli poważnie do zmian w ustawie. Odnosząc się nie tylko do gospodarstw domowych, ale też przedsiębiorców. Limit zużycia energii dla małych i średnich przedsiębiorców będzie wynosił 20 MWh rocznie. Inna poprawka obejmuje limity dla domków letniskowych, kempingowych czy też altan działkowych w rodzinnych ogrodach działkowych. Ma on wynosić 250 kWh rocznie. Przewidziane jest też podniesienie limitu do 6 MWh w przypadku ogrzewania gospodarstwa domowego za pomocą pompy ciepła.

Ustawa zakłada też zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez urzędy obsługujące organy administracji rządowej i samorządowej. Co to oznacza? To, że zarządzający tymi instytucjami od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. mają zredukować zużycie energii elektrycznej w zajmowanych budynkach, przez urządzenia techniczne o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019.

Ostatnia z głównych poprawek zakłada, że w 2023 r. ma obowiązywać również cel 10 proc. redukcji w stosunku do zużycia z 2022 r. Jeśli nie zostanie to wykonane, odbiorca otrzyma karę nawet do 20 tys. zł.

Fotografie: Pixbay

Może Cię zainteresować