×

Ceny prądu będą zamrożone! Posłowie przyjęli ustawę, która ma odciążyć Polaków

Posłowie przyjęli ustawę, dzięki której ceny prądu będą zamrożone dla gospodarstw domowych w 2023 roku na poziomie z roku bieżącego. Warunkiem jest zmieszczenie się (w zależności od danej kategorii) w limicie zużycia energii elektrycznej. Teraz ustawa trafi do Senatu. Jeśli ten nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, znajdzie się na biurku prezydenta, gdzie będzie czekała na podpis Andrzeja Dudy.

Ceny prądu będą zamrożone

Rząd jest coraz bliżej wprowadzenia w życie ustawy o szczególnym rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej. Jeśli prezydent ją podpisze, ceny prądu w przyszłym roku będą zamrożone na poziomie z tego roku. Na niższe stawki będą mogli liczyć odbiorcy, którzy zmieszczą się w limicie zależnym od danej kategorii:

  • 2000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 2600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3000 kWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Uwaga! Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiory, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy, gwarantujące stałą cenę za energię elektryczną w 2023.

W przypadku pozostałych osób, po przekroczeniu obowiązujących limitów odbiorcy będą rozliczani za dodatkowo zużytą energię według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 roku.

Bez kilku dokumentów za prąd zapłacisz więcej

Niezbędne dokumenty do niższych opłat za prąd, tj. m.in. oświadczenie o posiadaniu Karty Dużej Rodziny czy orzeczenie o niepełnosprawności, należy złożyć do 30 czerwca 2023 roku. Ponadto osoby ubiegające się o wyższe limity będą musiały złożyć stosowne oświadczenie u swojego sprzedawcy prądu. Co powinno zawierać?

  • jeśli jesteś rolnikiem – „numer decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej”. Ponadto taka osoba powinna dostarczyć nazwę organu podatkowego, który wydał decyzję i załącza kopię tej decyzji.
  • jeśli jesteś rodzicem co najmniej trójki dzieci – numer Karty Dużej Rodziny i załączoną kopię tej Karty.

Ustawa przewiduje także pewną „promocję” dla osób, które w okresie 1.10.2022 – 31.12.2023 roku zmniejszą swoje zużycie prądu o co najmniej 10 proc. w porównaniu do 1.10.2021 – 31.12.2022. W 2024 roku sprzedawca ma zaoferować takim podmiotom upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu 10.2022 – 12.2023.

Dodatek elektryczny

W ustawie jest również mowa o dodatku elektrycznym dla gospodarstw domowych, w których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem. Wysokość dodatku zależna jest od rocznego zużycia prądu.

  • w przypadku zużycia prądu w 2022 roku na poziomie do 5000 kWh dodatek będzie wynosił 1000 zł
  • w przypadku zużycia prądu w 2022 roku na poziomie powyżej 5000 kWh dodatek będzie wynosił 1500 zł

Aby ubiegać się o dodatek. musisz złożyć wpis lub przesłać zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Ponadto w terminie od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku należy złożyć wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego. Dodatek ma być wypłacany do 31 marca 2023 roku.

Źródła: www.money.pl

Może Cię zainteresować