×

Już za kilka dni mija termin na złożenie ważnego wniosku! Można stracić duże pieniądze

Tańszy prąd. Przypominamy, że to już ostatnia chwila na złożenie wniosku! Termin upływa za kilka dni. Można stracić spore pieniądze, dlatego naprawdę warto się pośpieszyć. Kto może złożyć wniosek?

Tańszy prąd

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina na swojej stronie internetowej, że jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, wciąż mogą się starać o tańszy prąd. Ale trzeba się pospieszyć, bo zostało tylko kilka dni na złożenie oświadczenia.

By skorzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł za MWh, należy złożyć stosowne oświadczenie. Można to zrobić w formie papierowej lub elektronicznej. Termin upływa dokładnie 30 listopada b.r.!

Przypomnijmy: możliwość zastosowania ceny 785 zł za MWh wynika z ustawy o środkach nadzwyczajnych. Jej celem jest ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

Co z gospodarstwami domowymi?

Jeśli chodzi o tańszy prąd dla gospodarstw domowych, tę kwestię rozstrzyga ta sama ustawa. Jak przypomina portal Money.pl, określa ona na 693 zł za MWh maksymalną cenę energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla zużycia powyżej limitów, wprowadzonych inną ustawą.

Limity te w 2023 r. wynoszą 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw, w których jest osoba niepełnosprawna oraz 3 MWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.

– informuje Money.pl.

Warto jednak podkreślić, że gospodarstwa domowe, które chcą skorzystać z ceny energii elektrycznej 693 zł za MWh ponad limit 2 MWh, nie muszą w tym celu składać żadnego oświadczenia. Rozliczeniem samodzielnie zajmie się sprzedawca energii elektrycznej. W nieco innej sytuacji są natomiast te gospodarstwa domowe, które w przyszłym roku chciałyby skorzystać z zamrożonych cen energii elektrycznej, ale w podwyższonych limitach (2,6 MWh lub 3 MWh). Krótko mówiąc: te, które chciałyby więcej prądu. Zainteresowani muszą złożyć stosowne oświadczenia do swojego sprzedawcy, mają jednak na to więcej czasu — termin upływa 30 czerwca 2023 r.

30 listopada upływa natomiast termin składania przez odbiorców wrażliwych wniosków o dodatki na zakup opału. Dotyczy to szpitali, szkół i przedszkoli, ośrodków pomocy społecznej, placówek kulturalnych itp.

Fotografie:

Może Cię zainteresować