×

Rząd zamrozi ceny prądu. Światło dzienne ujrzały właśnie maksymalne stawki!

Rząd zamrozi ceny prądu – tak zakłada projekt resortu klimatu. W ten władza chce pomóc samorządom w walce z kryzysem energetycznym, który coraz bardziej dotkliwie dotyka nas wszystkich. Światło dzienne ujrzały również stawki maksymalne dla gospodarstw i odbiorców wrażliwych.

Rząd zamrozi ceny prądu

Pogłoski o tym, że ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku, krążyły już od jakiegoś czasu. Teraz staje się to coraz bardziej realne. Pomocne dla milionów Polaków rozwiązanie zostało zawarte już w projekcie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Przygotowanym w resorcie klimatu projektem ma się teraz zająć rząd.

Jeśli zawarte ustalenia wejdą w życie, niższe stawki otrzymają odbiorcy, którzy zmieszczą się w limicie zależnym od danej kategorii:

  • 2000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 2600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3000 kWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Po przekroczeniu tych limitów będzie obowiązywała wyższa stawka.

Niezbędne dokumenty do niższych opłat za prąd, tj. m.in. oświadczenie o posiadaniu Karty Dużej Rodziny czy orzeczenie o niepełnosprawności, należy złożyć do 30 czerwca 2023 roku. Ci, którzy chcą ubiegać się o wyższe limity, będą musieli złożyć stosowne oświadczenie u swojego sprzedawcy prądu.

Uwaga! Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiory, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy, gwarantujące stałą cenę za energię elektryczną w 2023.

Maksymalne stawki za prąd dla gospodarstw i tzw. odbiorców wrażliwych

Od 1 grudnia 2022 roku maksymalna cena prądu dla podmiotów wrażliwych oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wyniesie 785 zł/MWh. Dla gospodarstw domowych będzie to z kolei 699 zł/MWh. W przypadku tych drugich cena ta dotyczy dopiero po przekroczeniu limitów zużycia.

Dodatek Elektryczny 2022. Co trzeba naprawdę zrobić, by mniej zapłacić za prąd?

Mówiąc o prądzie należy również wspomnieć o Dodatku Elektrycznym. O wypłatę świadczenia mogą ubiegać się osoby samotne, jak i rodziny. Warunkiem jest wpis pompy ciepła, pieca akumulacyjnego lub bojlera do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Wniosek będzie można złożyć od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku. Pomoc w wysokości od 1000 do 1500 zł będzie wypłacana najpóźniej do 31 marca 2023 roku.

Źródła: www.planeta.pl

Może Cię zainteresować